Zrównoważony rozwój osobisty i postanowienia noworoczne

Zrównoważony rozwój osobisty i postanowienia noworoczne

Stary rok dobiega już końca. Ten przełom zawsze jest doskonałym czasem na rozmyślanie. Często lepiej poświęcić chwilę na rozważania dotyczące naszych noworocznych planów, postanowień, koniecznych zmian. Warto się temu oddać z odpowiednim zaangażowaniem, ponieważ styczeń jest doskonałym momentem urzeczywistnienia wszystkich planów lub choćby zrobienia kroku do realizacji własnych marzeń.

„Postęp jest niemożliwy bez zmiany, a ten, kto nie potrafi zmienić swojego umysłu, nie potrafi zmienić niczego.”(Georg Bernard Shaw)


Nie ma lepszego czasu na podejmowanie postanowień związanych z własnym życiem, niż początek nowego roku. To właśnie w kontekście zbliżającego się 2020 warto pomyśleć o zrównoważonym rozwoju osobistym. To prawda, że ciągle myślimy o samodoskonaleniu się. Być może także czytamy na ten temat mnóstwo książek, ale w obliczu szerokiej wiedzy i własnych złych nawyków, wciąż pozostajemy bezradni. Jak więc rzeczywiście zmieniać siebie na lepsze i starać się spełniać wytyczane sobie cele, szczególnie w nowym roku?

Przede wszystkim trzeba zacząć eliminować. Czasem łatwiej jest rezygnować z pewnych przyzwyczajeń, aniżeli wprowadzać w życie nowe – lepsze. To założenie oparte jest na teorii swoistego minimalizmu i metody małych kroków Kaizen. Skupmy się więc na upraszczaniu naszego funkcjonowania, a nie pomnażaniu czynności i nawyków, jakie koniecznie chcemy wprowadzać do codziennego życia. Bieganie na początek odłóżmy na bok, a w to miejsce po prostu pozbądźmy się nawyku oglądania telewizji przez godzinę dziennie. Chęć codziennego spożywania jabłka zamieńmy na gorzką herbatę, jeśli do tej pory ją słodziliśmy. Eliminujmy zamiast pomnażać.

Metoda Kaizen i minimalizm

To jest nasz częsty błąd podczas planowania nowych postanowień. Raczej dokładamy sobie wiele czynności, które mają nas wzbogacać, zamiast minimalizować ilość już tych wykonywanych. Jeśli zaczniemy się przyglądać jak marnujemy czas, szybko dojdziemy do wniosku, że większość tych zajęć jest zupełnie bezużyteczna. Pozbywając się ich, zyskujemy masę wolnego, a podczas tego nieoczekiwanego lenistwa, zaczniemy być twórczy i kreatywni. To właśnie wtedy przyjdzie moment na stopniowe bratanie się z nowymi zajęciami, planami i dobrymi nawykami, jakie zawsze chcieliśmy praktykować.

Samorozwój i finanse?

Zastawiasz się jak się właściwie ma rozwój osobisty i Twoje finanse? W Nowym Rok nie zapomnij o postanowieniach dotyczących inwestowania w siebie samego. Zalecał to już T. Harv Eker, który opracował system oszczędzania do sześciu słoików. W jednym z nich gromadź pieniądze na inwestowanie w szkolenia oraz kursy, kupowanie książek i płyt, które Cię wzbogacą. Bez tego nie będzie sukcesów. Nauka i rozwój niech będą Twoimi głównymi celami w nowym roku. Poszukaj mentora, coacha, który pomoże Cię zmotywować do działania i pracy nad sobą, bo sam możesz nie dać rady. I pamiętaj, że każdy musi na własnej skórze zrozumieć, co znaczy populary slogan „mogę wszystko”. Masz indywidualną drogę sukcesu, ale bez intensywniej pracy nad sobą nie uda się wejść na szczyt. Powodzenia w Nowym Roku 2020!