Wydatki Polaków na święta 2019

Wydatki Polaków na święta 2019

Każdego roku w mediach słyszy się, że przeciętny Polak wyda na święta o kilka procent więcej, niż w zeszłych latach. To prawda, która jednak nie powinna nas dziwić, ponieważ wszystko drożeje, a dobra żywność kosztuje. Okazuje się, że coraz chętniej kupujemy towar premium, szczególnie przy wyjątkowych okazjach, jakimi z pewnością są święta.

Ile kosztuje Boże Narodzenie?

Zgodnie z opublikowanym raportem firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2019”, polska rodzina wyda na święta średnio 1521 zł, czyli o 5 procent więcej niż rok temu. Średnia dla wszystkich badanych europejskich krajów wynosi zaś 1988 zł, czyli więcej niż podczas minionych świąt. Jan Kisielewski z Deloitte uważa, że to za sprawą wyższych cen. Podkreśla także, że chętnie kupujemy wysokiej jakości produkty żywnościowe. Co ciekawe, statystyki mówią, że na jedzenie wydamy dokładnie tyle, co Niemcy, plasując się jednocześnie na drugim miejscu w Europie. Aż 75% z nas deklaruje, że kupi żywność w sklepie stacjonarnym, choć 25% skorzysta w tym celu z internetu. 

Jak płacimy za zakupy i gdzie kupujemy?

W kwestii płatności Polacy dzielą się swymi preferencjami mniej więcej po połowie. Około 66% będzie płacić przy kasie kartą, a reszta zdecyduje się na gotówkę. Jeśli zaś chodzi o prezenty, to wciąż chętnie korzystamy z zakupów w sklepach stacjonarnych. Internet częściej traktujemy jako inspirację, ale jednak wolimy zobaczyć i dotknąć wybierany towar. 

Jakie prezenty kupują Polacy, a jakie Europejczycy?

Mimo ż gotówka zdaje się być dość atrakcyjnym prezentem, jeśli trudno jest nam wpaść na inny pomysł, to raczej decydujemy się na ofiarowanie podarków. Najczęściej ankietowani wymieniali kosmetyki i perfumy, podczas gdy w Europie powszechnie wskazywano na czekoladki. Na drugim miejscu wymienialiśmy zaś książki i pod tym względem zdajemy się myśleć tak samo, jak pozostali Europejczycy. Wyróżniamy się zaś jedną z preferencji, której w swych ankietach przedstawicieli innych narodów wcale nie wymienili. Są to produkty zdrowotne, do których zaliczamy głównie witaminy, suplementy czy żywność organiczną. 

Na co jeszcze wydajemy podczas świąt?

Nie tylko jedzenie pochłania sporą część świątecznego budżetu, czyli 524 zł (34%). Prezenty także słono nas kosztują, bo 547 zł (37%). W każde święta częściej się też przemieszczamy, dlatego należy się liczyć z wydatkami na benzynę do samochodu oraz ewentualne bilety lotnicze, kolejowe lub autobusowe. To zgodnie z raportem wynosi 324 zł. Spotkania towarzyskie również wiążą się z wydatkami, które oblicza się na 124 zł. 

Badania pokazują też, że coraz częściej podkreślamy, iż nie liczą się prezenty oraz potrawy, a przede wszystkim czas spędzany z rodzinną w świątecznej i ciepłej atmosferze. Okazuje się jednak, że lubimy tę atmosferę nieco ubarwić dając się ponieść Bożonarodzeniowym zwyczajom, które niestety, niosą ze sobą także wydatki i to wcale nie takie małe!