Wartościowe porady jak oszczędzać

Wartościowe porady jak oszczędzać

Oszczędzać trzeba potrafić. Dzięki świadomemu odkładaniu pieniędzy można znacznie pomnożyć swoje oszczędności i uzyskać sumę, która pozwoli na zrealizowanie jakiegoś życiowego celu, wakacje życia lub rozkręcenie interesu.

Konto oszczędnościowe

W pierwszej kolejności warto założyć konto oszczędnościowe. Jest to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu można odkładać określone sumy pieniędzy i pomnażać oszczędności. Dobrze jest pomyśleć, ile pieniędzy miesięcznie można odłożyć na takie konto. Powinna to być suma, której ubytek z konta nie spowoduje, że trudno będzie przetrwać od pierwszego do pierwszego. Osoby, które mają problem z oszczędzaniem, mogą ustawić w banku stałe zlecenie, które polega na wysyłaniu na konto oszczędnościowe, co miesiąc po wypłacie takiej samej sumy.

Zaplanowane zakupy

Pomocna przy oszczędzaniu może się okazać lista zakupów. Niektóre osoby, wchodzą do sklepu i wydaje im się, że wszystko, co znajduje się na półkach jest im potrzebne. Jednak później okazuje się, że w domu jest już pięć galaretek, czy zapasowy proszek do prania i zakup był zupełnie niepotrzebny. Dobrze jest, wykonać szczegółową listę i będąc w sklepie kupić tylko to, co się na niej znajduje.

Zakupy z głową

Kolejnym krokiem, jest oszczędzanie na produktach spożywczych. Czasem warto kupić np. całą zgrzewkę wody w markecie niż jedną butelkę w sklepie osiedlowym. W ten sposób można oszczędzać małe kwoty, które po zsumowaniu staną się już całkiem znaczące. Czasem warto też zrezygnować ze stołowania się na mieście. Zrobienie samemu kanapek do pracy czy zabranie kawy do termosu, jest o wiele tańsze, niż korzystanie z cen proponowanych przez kawiarnie. Oszczędności można także osiągnąć dzięki specjalnym filtrom wody! Jest to rewelacyjne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba będzie kupować wody w butelkach.

Podróże małe i duże

Oszczędności można także osiągnąć na wiele innych sposobów. Warto pamiętać, aby planując wakacje, zarezerwować wyjazd z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu można dokładnie przemyśleć wydatki i zaoszczędzić dużo pieniędzy. Podróżując po Polsce, dobrze jest poszukać najbardziej opłacalnych środków transportu. Często jazda pociągiem, na drugi koniec kraju okaże się o wiele tańsza niż jazda samochodem, ponieważ koleje oferują bardzo atrakcyjne bilety dla całych rodzin i małych dzieci. Wyjeżdżając z domu na dłuższy czas, warto go dobrze przygotować do swojej nieobecności. W ten sposób można uniknąć płacenia wielu niepotrzebnych rachunków. Można np. wyłączyć wszelkie sprzętu jak np. lodówka czy telewizora.

Energia odnawialna

W dzisiejszych czasach bardzo opłacalnym sposobem na oszczędzanie jest korzystanie ze źródeł energii odnawialnej. Montując panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, można zaoszczędzić naprawdę spore sumy, które normalnie byłyby przeznaczone na rachunki za prąd. Można też, nabyć zbiorniki i filtry do deszczówki i wykorzystywać ją do podlewania roślin, czy nawet do prania. Oszczędzać można na różne sposoby. Warto świadomie podejmować wszelkie decyzje i wydawać pieniądze, aby nie stracić a zyskać.

O autorze

Napisz komentarz