Rozwój i inspiracja w czasach koronawirusa

Rozwój i inspiracja w czasach koronawirusa

Bezruch, brak pracy i możliwości wykonywania czynności, które były do tej pory naszą codziennością, mogą prowadzić do apatii lub nawet do lenistwa. Obecna sytuacja, a więc pandemia koronawirusa z pewnością nie sprzyja pozytywnemu myśleniu i osiąganiu postawionych sobie wcześniej celów. Jak więc się nie poddać i wykorzystać ten trudny czas w najbardziej efektywny sposób?

Podcasty

Podcasty to odcinkowe audycje dostępne w formie audio, nagrywane przez amatorów, youtuberów, autorów książek, specjalistów z jakichś dziedzin, słowem przez wszystkich, którzy mają potrzebę nam coś przekazać. Można je przesłuchać bezpośrednio online, bez konieczności ściągania pliku na komputer czy jego zakupu. Są darmowe, wydawane najczęściej w odcinkach i dotyczące konkretnej tematyki. To bezpośrednie źródło darmowej i bardzo obszernej, nierzadko specjalistycznej wiedzy udostępnianej przez innych. Doskonałe w czasie pandemii, ponieważ do ich przesłuchania wystarczy zaledwie dostęp do internetu.

TED Talks

Ted i Tedx to konferencje, które organizowane są już od 1984 roku, choć w Polsce swoją popularność zdobyły stosunkowo niedawno. W swym założeniu mają to być inspirujące przemowy, które dotyczą coraz szerszej tematyki, jak nauka, kultura, rozwój osobisty, technologie, a nawet życie codziennie. Każdy z prelegentów ma 20 minut, aby przekazać swoją myśl. Liczy się tu więc zwięzły sposób opowiadania, ciekawa idea, która przyświeca danemu wystąpieniu, a także porywający sposób wypowiedzi. Niektóre z wystąpień cieszą się milionowymi odsłonami i mają za zadnie inspirować, podnosić na duchu, wywoływać prawdziwe emocje. Przykładem może tu być np. wystąpienia benedyktyna. David Steindl-Rast  przekonuje, że to nie stan posiadania czyni nas szczęśliwymi, ale umiejętność doceniania trwającej właśnie chwili, wdzięczność wobec samego faktu, że żyjemy. Warto przesłuchać także wystąpieniebyłego biochemika, obecnego buddysty Matthieu Ricarda, który zwraca uwagę, że możemy wyrobić w sobie nawyk dobrego samopoczucia, dający nam pełnię szczęścia i spokój, jakiego tak nam obecnie brakuje. 

Poświęć kilka minut dziennie na rozwój

Zarówno podcasty, których możemy słuchać w telefonie, jak i wystąpienia Ted Talks to szybki, bo raptem 20-minutowy zastrzyk energii, jaki natychmiast podniesienie nas na duchu i sprowokuje do działania. Słucham podcastów, kiedy czuję, że przychodzi do mnie stan apatii, a nawet zrezygnowania. Kiedy wydaje mi się, że na nic nie mam wpływu, nie potrafię się zmobilizować lub tracę resztki pozytywnej energii. Każdy z nas doświadcza takich stanów tym bardziej, kiedy w jednej chwili (jak dziś podczas pandemii) tracimy możliwość działania, budowania, aktywności codziennej, kiedy możemy czuć się przytłoczeni zamknięciem, bezsilnością wobec toczących się wydarzeń. Warto jednak spróbować wycisnąć z tego czasu cokolwiek się da, przebudować nasze myślenie, uspokoić umysł, odpocząć psychicznie i fizycznie, ale bez zastrzyku inspiracji trudno nam będzie samodzielnie się motywować, dlatego właśnie podcasty oraz Ted Talks stają się dziś lekiem na apatię. Polecam!