Porządek w dokumentach – kontroluj swoje finanse

Porządek w dokumentach – kontroluj swoje finanse

W każdym gospodarstwie domowym znajduje się wiele dokumentów, nad którymi czasem bardzo trudno zapanować. Praktycznie każdy, w pewnym momencie przeszukiwał wszelkie zakamarki w poszukiwaniu świadectwa pracy, aktu notarialnego czy umowy kupna jakieś rzeczy. Często tylko jeden małżonek orientuje się, gdzie w domu znajdują się dane dokumenty, a jeśli np. ulegnie wypadkowi i przebywa w szpitalu, nikt inny nie jest w stanie odnaleźć potrzebnych papierów. Dlatego, warto poświęcić trochę czasu i zrobić porządek w dokumentach, dzięki któremu odnalezienie czegokolwiek będzie bardzo łatwe i szybkie.

Jak zrobić porządek w dokumentach?

Zrobienie porządku w dokumentach może się okazać trudne i czasochłonne. Nie warto jednak tego odkładać w czasie. W pierwszej kolejności warto znaleźć w domu miejsce, w którym będzie można zgromadzić wszystkie dokumenty. Przechowywanie ich w różnych pomieszczeniach, nie jest najlepszym pomysłem. 

Jeżeli już wiemy, gdzie będziemy przechowywać ważne papiery, warto zgromadzić je wszystkie w jednym miejscu i poprzeglądać. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pośród ważnych pism, znajdzie się wiele niepotrzebnych rzeczy jak np. nieważne rachunki, gwarancje czy stare faktury. Warto się ich pozbyć, aby nie zabierały miejsca.  

Kiedy uda się zebrać tylko ważne i potrzebne dokumenty, trzeba przejść do ich uporządkowania. Można do tego wykorzystać np. pudła lub teczki, jednak najlepszym rozwiązaniem są segregatory. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk i każdy dokładnie opisać, aby każdy wiedział, co znajduje się w środku. Jeden segregator może zawierać papiery, które mają związek z prowadzeniem firmy, w kolejnym można trzymać PITy i pisma z urzędu skarbowego, a jeszcze w innym rachunki, dokumenty medyczne, papiery dotyczące dzieci, dokumenty mające związek z domem czy gwarancje od zakupionych produktów. W ten sposób zapanuje porządek i nic z niczym nie będzie się mieszać.

W jednym z segregatorów warto zebrać najważniejsze dokumenty, które mogą się przydać w każdej chwili jak np. zapisy testamentu, akty notarialne, umowy dotyczące rachunku bankowego czy operatora sieci komórkowej, dokumenty dotyczące aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek, polisy na życie, akty urodzenia, małżeństwa itd.

Systematyczność

Aby porządek w dokumentach był zawsze, warto od czasu do czasu na nowo je przeglądać, segregować i wyrzucać to, co jest niepotrzebne i nieaktualne. Podczas porządkowania dokumentów, można także przyjrzeć się bliżej swoim wydatkom i pomyśleć nad ewentualnymi źródłami oszczędności. Jest to doskonała okazja, żeby przeanalizować dochody i wydatki gospodarstwa domowego.

Dzięki powyższym radom można łatwo i skutecznie zapanować nad ogromem dokumentów, które znajdują się w każdym domu. Jeśli ma się małe dzieci, można pomyśleć o  ułożeniu segregatorów w trudno dostępnym miejscu np. na wyższej półce. Nikt nie chciałby znaleźć swojej umowy o pracę czy PITu, popisanego kolorowymi pisakami czy kredkami lub tym bardziej wyjąć z kosza potargane, lub zmięte dokumenty o dużej wadze.