Poduszka finansowa

Poduszka finansowa

Nie da się ukryć, że pieniądze są niezwykle ważne. Mimo że wiele osób powtarza, że to tylko rzecz nabyta, do której nie powinni przywiązywać się większej uwagi, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Stabilność finansowa jest niezwykle ważna i to od niej zależy naprawdę wiele. Każdy z nas powinien zadbać o tzw. “poduszkę finansową”. Co dokładnie oznacza to wyrażenie? Zarz się o tym przekonamy.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to jedno z określeń na fundusze, które pomogą nam przetrwać trudne okresy w życiu, np. gdy zachorujemy lub stracimy pracę. Im większa poduszka, tym bardziej komfortowe życie w momencie, gdy nie będziemy osiągać żadnych dochodów. Brak zaplecza finansowego może być bardzo niebezpieczny, gdyż zazwyczaj nie myślimy wtedy racjonalnie i łapiemy się każdej możliwości poprawy naszej sytuacji, nawet jeśli nie jest ona dla nas optymalna. Poduszka finansowa natomiast pozwala na spokojne i systematyczne szukanie odpowiedniego rozwiązania. 

Ile pieniędzy powinno znaleźć się w naszej poduszce finansowej?

Jeśli nie dysponujemy większą kwotą pieniędzy, powinniśmy zadbać o to, żeby mieć zabezpieczenie finansowe przynajmniej na miesiąc. W dłuższej perspektywie jest to jednak niewiele, dlatego też bardzo szybko powinniśmy ją rozwinąć tak, by spokojnie przeżyć 3 miesiące. Kwartał to minimalny okres, który powinna pokrywać nasza poduszka. Optymalnie powinno być to pół roku, ale nie każdego na to stać, dlatego każdy powinien podejść do sprawy tak, by gromadząc pieniądze, móc spokojnie żyć. 

Jak obliczyć ile pieniędzy powinno znaleźć się w poduszce finansowej? Wystarczy tylko dokładnie oszacować nasze miesięczne wydatki, dodać do nich kilkaset złotych w razie sytuacji awaryjnej, a otrzymaną kwotę pomnożyć przez ilość miesięcy, na które chcemy mieć zapas. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie odkładanie drobnej kwoty co miesiąc. Nasz codzienny budżet na tym nie ucierpi, a my będziemy zabezpieczeni przed ewentualnymi problemami. Nawet jeśli nie mamy z czego odkładać, to wystarczy tylko przeanalizować swój budżet i sprawdzić, jakie wydatki nie są nam konieczne. Jeśli dotychczas piliśmy jedną kawę tygodniowo na mieście, to po rezygnacji z tej przyjemności w portfelu zostanie nam dodatkowych 50 złotych, co stanowi już dobrą bazę pod rozpoczęcie odkładania pieniędzy. 

Korzystamy z poduszki finansowej

Załóżmy, że życie zmusiło na do sięgnięcia do poduszki finansowej. W momencie, gdy to nastąpi, musimy przestawić się na życie w trybie oszczędnym. Kupujemy tylko i wyłącznie rzeczy, które są nam niezbędne do życia. Wszystkie wydatki, których można uniknąć, powinny być odłożone do momentu, w którym nasza sytuacja się poprawi. 

Gdzie trzymać pieniądze z poduszki finansowej?

Pieniądze te powinny być cały czas pod ręką. Nie należy więc lokować ich w długoterminowych inwestycjach, ani też nie powinniśmy stawiać ich na giełdzie. Jedyne dopuszczalne formy inwestycji to lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, z których będzie można podjąć je w dowolnej chwili. Pieniędzy tych nie powinno się trzymać także w przysłowiowej skarpecie, gdyż tracą one wtedy na wartości, a na to przecież nie możemy sobie pozwolić. 

https://pixabay.com/pl/photos/skarbonka-zaoszcz%C4%99dzi%C4%87-prosiaczek-1595992/