Płyta indukcyjna, czy gazowa – która się bardziej opłaca?

Płyta indukcyjna, czy gazowa – która się bardziej opłaca?

W każdej kuchni znajduje się kuchenka, dzięki której można przyrządzać obiady i różne inne potrawy. Bardzo popularnym rozwiązaniem są płyty indukcyjne oraz płyty gazowe. Wiele osób, zastanawia się które rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Warto zapoznać się z porównaniem kosztów i wybrać najlepsze rozwiązanie do swojego domu. 

Kuchenka gazowa 

Kuchenka gazowa działa dzięki spalaniu gazu ziemnego. Doprowadza się go z butli lub od dostawcy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kiedy nastąpi awaria sieci energetycznej, bez obawy można podgrzać obiad na gazie. Można wyróżnić płytę gazową wykonaną ze stali nierdzewnej, szklaną lub emaliowaną. Płyty gazowe wykorzystuje się w nowoczesnych kuchenkach, są one bardzo łatwe w czyszczeniu, a ich zakup nie wiąże się z dużymi kosztami. Warto jednak zaznaczyć, że gaz, który się używa do podgrzewania, tylko w połowie przekazuje energię do  garnka lub patelni. Jego połowa ulatnia się, przez co w pomieszczeniu robi się cieplej.

Koszt płyty gazowej wynosi około 300 zł i więcej, koszt przyłącza zaczyna się od 150 zł za jeden metr, natomiast doprowadzenie przewodów wentylacyjnych to około 500 zł. Zatem całość kosztów, które trzeba wydać na zakup i montaż kuchenki gazowej może nie przekroczyć 1000 zł. 

Płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna jest zasilana prądem. Cewki, które znajdują się wewnątrz urządzenia generują specjalne pole elektromagnetyczne, które przenosi ciepło do naczyń. Płyta przez cały czas pozostaje chłodna, z tego powodu jest ona bardzo bezpieczna i nie ma możliwości poparzenia. Dużym zabezpieczeniem jest także automatyczne wyłączanie się płyty, a także blokada całego panelu sterowania.

Jest to dużo bardziej nowoczesne rozwiązanie niż płyta gazowa. Najbardziej nowoczesne płyty posiadają wiele ułatwień, które przydadzą się podczas przygotowywania potraw w kuchni. Płyta indukcyjna może posiadać pojedyncze pola grzewcze lub poszerzone pola grzewcze podwójne, lub potrójne. Są one wykonane ze specjalnego szkła ceramicznego, które świetnie sobie radzi z dużymi obciążeniami. Warto też zaznaczyć, że płyty indukcyjne idealnie łączą się z blatem, tworząc prostą, łączącą się powierzchnię. Przygotowywanie potraw na płytach indukcyjnych przebiega o wiele szybciej niż w przypadku kuchni gazowych.

Koszt zakupu płyty indukcyjnej to około 1000 zł, przyłącze elektryczne to mniej więcej 100 zł, a wymiana garnków sięga 200 zł. Dlatego, można powiedzieć, że jest to rozwiązanie tylko trochę droższe niż płyta gazowa. 

Decydując się na zakup nowej kuchni, warto rozważyć zakup płyty gazowej lub indukcyjnej. To, które rozwiązanie bardziej się opłaca, zależy od wielu kwestii. Inne opłaty za prąd lub gaz, poniesie jedna osoba, a inne wielodzietna rodzina. Jeżeli, ktoś posiada panele fotowoltaiczne, z pewnością powinien zdecydować się na płytę indukcyjną. Dzięki przerabianiu energii słonecznej na prąd elektryczny można korzystać z urządzenia do woli, bez obawy o wysokość rachunków.