Oszczędzaj prąd, płać niższe rachunki

Oszczędzaj prąd, płać niższe rachunki

Rachunki za prąd oraz inne opłaty domowe stanowią ogromną ilość naszych miesięcznych wydatków. Każdy z nas musi zawrzeć je w swoim domowym budżecie. Jedną z głównych opłat, która niewątpliwie pożera spore naszych pieniędzy, jest właśnie wspomniana opłata za energię elektryczną.

Części z nas wydaje się, że opłata za prąd jest opłatą stałą i nie można w żaden sposób wpłynąć na jej wysokość. Tymczasem nic bardziej mylnego, to ile zapłacimy zależy od tego, ile tego prądu zużyjemy, a ten możemy z kolei umiejętnie oszczędzać…

Od czego zacząć oszczędzanie?

Wbrew pozorom oszczędzanie prądu domu nie jest ciężkie. Wystarczy skupić się na kilku podstawowych zasadach, które postaram się przedstawić poniżej.

Wyjmuj ładowarkę z gniadka

Kto z nas nie korzysta ze smatfona? Chyba mamy takie czasy, że posiada go już prawie każdy. Czasem w jednym domu takich telefonów jest kilka, żona, dzieci, każdy ma w kieszeni swój mały przenośny komputer. Faktem jest, że pozostawiona w gniazdku ładowarka nie pobiera dużej ilości energii, ale zawsze są to jakieś kWh. Szacunkowo pozostawiona w gniazdu przez cały czas ładowarka, pobierze w ciągu całego roku 1 kWh. Dołóżmy to do tego także ładowarki do laptopów, notebooków, czytników i innych urządzeń. Wartość może nie jest duża, ale teraz przemnóżmy to przez wszystkie ładowarki w Twoim domu, albo przez ładowarki osób mieszkających w Twojej miejscowości. Wynik robi wrażenie prawda? Dosłownie 20 sekund potrzebne na wyjęcie ładowarki z gniazdka, sprawi, że przyczynisz się do oszczędzania energii, a tym samym troski o środowisko naturalne.

Lodówka

Kolejny ze sprzętów gospodarstwa domowego, który jest swoistym pożeraczem energii to lodówka. Sprzęt działa 24 godziny na dobę i tutaj nie możemy zrobić nic, aby ten czas skrócić. Można jednak zastosować się do kilku wskazówek, dzięki czemu praca urządzenia będzie bardziej wydajna, a co za tym idzie, lodówka zużyje mniej prądu.

Istotne jest samo położenie lodówki – zwróć uwagę, aby nie stała ona obok kuchennych narzędzi, które wytwarzają ciepło. Na myśli mam tutaj kuchenki, płyty grzewcze, mikrofalówki, a nawet zmywarkę, która podczas mycia naczyń grzeje wodę i oddaje ciepło na zewnątrz. Gdy nasza lodówka odbiera ciepło z otoczenia, automatycznie potrzebuje więcej prądu, aby zachować odpowiednią temperaturę chłodzenia.

Negatywnie oddziałuje też wkładanie do lodówki ciepłych artykułów. Gdy możemy, zaczekajmy aż wystygną, w innym przypadku chłodziarka wykorzysta do trzech razy więcej prądu na ich schłodzenie.

Zadbajmy także o to, aby lodówka nie była oszroniona. Oszroniony sprzęt może wykorzystać, chociażby 10 proc. więcej energii. Rozmrażaj lodówkę tak często, jak to konieczne. Jeśli planujesz zakup nowego sprzętu, wybierz produkt z funkcją NoFrost.

Pralka, telewizor i inne sprzęty

Oszczędzanie energii elektrycznej warto przenieść na wszystkie sprzęty naszego gospodarstwa domowego. Korzystając z głową z udogodnień, jakie daje dzisiejsza technologia, możemy zaoszczędzić na rachunkach.
Pamiętaj, chociażby, żeby korzystać z pralki, gdy nazbierasz odpowiednią ilość ubrań. Włączaj pranie rzadziej, ale nie pozwalaj, aby prać 3 rzeczy. Skup się także na wyborze odpowiedniego programu.

Telewizora nie pozostawiaj na czuwaniu. Wychodząc z domu możesz wyłączyć listę zasilająca, co zapewni, że urządzenie i wszystkie migające diody nie będą pobierać na darmo prądu.

Dobierając oświetlenie do swojego domu warto postawić na zakup lamp ledowych. Co prawda kosztują więcej niż tradycyjne lampy żarowe, ale za to ich żywotność jest znacznie dłuższa. Co jednak najważniejsze, zużywają nieporównanie mniej energii elektrycznej, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne.

Zarabianie przez oszczędzanie

Oszczędzanie prądu jest proste, należy tylko wiedzieć jak to robić. Warto pamiętać o mojej dewizie „zarabianie przez oszczędzanie. Każda zaoszczędzona złotówka zostaje na naszym koncie i od nas zależy decyzja, jak ją zagospodarujemy.

A czy Wy macie jakieś własne patenty na oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym? Podzielcie się z nami w komentarzach, chętnie skorzystamy. 🙂

O autorze

Napisz komentarz