Miliarder z zamiłowaniem do oszczędności – Warren Buffett

Miliarder z zamiłowaniem do oszczędności – Warren Buffett

Na moim blogu, gdzie głównymi tematami są zarabianie i oszczędzanie, nie mogło zabraknąć człowieka, który słynie z obu tych cech. Mowa tu oczywiście o Warrenie Buffecie – jednym z najbardziej podziwiany i najsławniejszych bogaczy Ameryki. Dla jednych stał się wzorem do naśladowania, dla innych zaś najwierniejszym przykładem dziwactwa.

Warren kiedyś

Buffett od zawsze cechował się pewną pasją do zarabiania pieniędzy i ich pomnażania. Zaczął pracować już od 12 roku życia roznosząc gazety. Jego dochody wynosiły wówczas 175 dolarów. Następnym krokiem była inwestycja w 40-akrową działkę, której wartość po upływie czasu wzrosła. Do dużych pieniędzy doszedł głównie poprzez inwestowanie w akcje upadających firm. Kupował udziały tanio, w dużych pakietach, a następnie po ich odbudowaniu, sprzedawał drożej. Interesował się jednak tylko takimi branżami, które mają potencjalną wartość. Potrafił przewidywać, co będzie się dobrze sprzedawać także bazując na ludzkim sentymencie do danej marki. Jedną z najpopularniejszych będzie Coca-Cola, w której widział ogromny potencjał i na której znacznie się wzbogacił.

Warren dziś

Obecnie Warren Buffett jest głównym akcjonariuszem i prezesem spółki Berkshire Hathaway, która zarządza wieloma firmami. Jest też najbogatszym człowiekiem na świecie z majątkiem wartym 86 mld dolarów. Nazywany jest „legendarnym inwestorem”, ponieważ zdecydowana większość jego decyzji biznesowych zakończyła się sukcesem i pozwoliła mu zebrać tak pokaźny kapitał. Posiada także akcje takich koncernów, jak American Express, The Washington Post Company czy Gillette.

Oszczędność i etyka

Ten obrzydliwe bogaty człowiek wcale się na takiego nie kreuje, chociaż mógłby czerpać z życia garściami, jak inni majętni ludzie. To właśnie dlatego nazywa się go „wyrocznią z Omaha” lub „mędrcem z Omaha”. Stara się wydawać pieniądze z umiarem wyliczając sobie nawet drobne na hamburgera, którego chętnie kupuje w McDonaldzie w drodze do pracy. Prowadzi bardzo skromne życie od lat zajmując ten sam dom i jeżdżąc zwyczajnym samochodem. Deklaruje, że 99% swoich dochodów przekazuje na cele dobroczynne. Nie jest rozrzutny nawet w stosunku do swoich dzieci, ponieważ uważa, że każdy powinien samodzielnie dojść do sukcesu ciężką pracą. Jego córka Susie w jednym z wywiadów wyznała: „Sporo od niego otrzymujemy, więcej niż ludziom się zdaje. Jestem niezmiernie wdzięczna za to, że mam takich rodziców i za to, co od nich otrzymałam. Ojciec nie zostawi nam w spadku 50 mld dolarów i nawet nie powinien. To byłoby szaleństwem”.

Twarde zasady i wartości

Warren Buffett w swoim życiu kieruje się wieloma zasadami, które zaczerpną jeszcze od ojca i dziadka. Uważa np., że w życiu trzeba dbać o zdrowe nawyki, które kształtują ciało i umysł. Nie należy do ludzi rozrzutnych, a raczej charakteryzuje się racjonalnym podejściem do finansów. Twierdzi, że: „Sukces finansowy może oznaczać wiele rzeczy. Uważam, że dobrą definicją jest posiadanie zdrowych nawyków finansowych, które pozwolą ci mieć wystarczająco dużo pieniędzy, by zaspokoić wszystkie twoje potrzeby i nieoczekiwane wydatki”.