Kryptowaluta – jedyna bezpieczna waluta?

Kryptowaluta – jedyna bezpieczna waluta?

Reset światowego systemu finansowego wcale nie należy do przepowiedni ocierających się o fantastykę, jak wiele osób myśli. Czy więc trzeba brać to realnie pod uwagę? A co, jeśli takie wydarzenie będzie mieć rzeczywiście miejsce? Co należałoby wówczas zrobić?

Niepokojąca sytuacja finansowa na świecie

Czym właściwie jest reset systemu finansowego? Takie wydarzenie miało już miejsce w Polsce, a nawet na świecie. Było to pod koniec lat 90., kiedy to polska waluta nagle zaczęła znacznie tracić, co doprowadziło do denominacji. W latach 70. zdewaluował się także dolar, co miało związek z załamaniem systemu z Bretton Woods. Dawno można już zapomnieć o wymienialności dolara na złoto. Był to jednak najbardziej stabilny system finansowy, kiedy dolar miał swoje pokrycie w złocie. Obecnie niezwykle niepokojące są symptomy zadłużenia wielu istotnych gospodarek świata, jak USA, Chiny, Francja czy Niemcy.

Dług Polski także gwałtownie wzrasta, a rosnąca inflacja może zwiastować pewne trudności i znacznie obniżać wartość złotego. Jak już wspomniałem, Polska nie należy do państw odosobnionych, szczególnie w czasie pandemii, która tylko pogłębia widmo światowego kryzysu, zarówno gospodarczego, jak i systemu finansowego. Być może należałoby więc zacząć brać pod uwagę, że nadchodzące zmiany są już bliskie i próbować przygotować się do krachu, który wydaje się być nieuchronny?

Jakie waluty będą bezpieczne po resecie?

Jeśli rzeczywiście najczarniejsze przewidywania się sprawdzą, to reset finansowy dotknie większości walut na świecie, a w szczególności dominujących, jak dolar. USD ma dziś znaczącą rolę, m.in. jako waluta rezerwowa świata. Wiele walut ma do niego bezpośrednie odniesienie, więc jego załamanie z pewnością odbije się na systemach finansowych poszczególnych krajów.

Chcąc zabezpieczyć się przed krachem finansowym, który może być wręcz sterowany sztucznie i zaplanowany, należałoby pomyśleć o zainwestowaniu jakichś środków finansowych w alternatywne walory. Wciąż będzie to złoto, ale także od lat rosnące w siłę kryptowaluty. Ostatnimi czasy Bitcoin, który jest najpopularniejszą kryptowalutą, zdołał pokonać najwyższe, nienotowane dotąd pułapy w historii i uznawany jest za najbardziej opłacalny instrument finansowy charakteryzujący się ogromną stopą zwrotu. Niektórzy wciąż czują niepewność względem Bitcoina, jednak pokazał, że potrafi pomnażać fortuny w niebywałym tempie.

Jak zacząć oszczędzać w kryptowalucie?

Istnieje wiele portfeli mobilnych kryptowalut, gdzie warto odkładać pewną część swoich finansów. Jednym z godnych polecenia jest Crypto.com, który oferuje kupowanie i sprzedawanie ponad 70 kryptowalut. Do aplikacji można zamówić darmową kartę MCO Visa Card, którą zapłacimy w każdym miejscu na świecie. Za rejestracje zgarniemy nawet 25$. Polecam skorzystać z tego linku, by móc się zarejestrować, aby zaistnieć na Crypto.com. Jeśli masz jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiem, zapraszam do kontaktu.