Jak zbudować silną determinację?

Jak zbudować silną determinację?

„Pamiętaj, iż twoja własna determinacja, by osiągnąć sukces liczy się bardziej, niż cokolwiek innego na świecie.” Abraham Lincoln

Czym właściwie jest determinacja?

Najprostsza definicja determinacji mówi, że jest to konsekwentne i stanowcze dążenie do celu, mimo wszelkich niepowodzeń. Rzadko się o niej wspomina w kontekście sukcesu, jednak wydaje się być wręcz jego ważniejszym elementem, aniżeli inspiracja oraz motywacja. Ta pierwsza bywa ulotna, jest tylko abstrakcyjnym uczuciem, jakie nas przepełnia. Motywację zaś musimy zyskiwać na nowo, każdego dnia, aby podejmować określone zadania, jakie wiodą nas do celu.

Determinacja będzie to wszystko spinać i stanowić absolutnie nadrzędny element projektu, który przed sobą postawimy.

Nie masz motywacji, ale wciąż masz determinację

Jestem zdeterminowany, by osiągnąć cel. Co to oznacza? To, że nic nie będzie w stanie cię powstrzymać. Jeśli miewasz porażki albo gorsze dni, to tylko ona nie pozwoli ci się poddać.

Determinacja to nic innego, jak skoncentrowanie na wyniku, ostatecznym założeniu. Co teraz musisz zrobić? Pomyśl dokładnie, co chcesz osiągnąć. Jeśli dodatkowo to zwizualizujesz i przemyślisz, jak wpłynie na twoje życie, osobistą sytuację życiową, to właśnie się zdeterminujesz do działania. Musisz tylko widzieć sens tego, co robisz.

Najpotężniejsza siła tkwi w determinacji

Może nie uwierzysz, ale ani motywacja, ani inspiracja nie potrafią być tak skutecznym motorem działania, jak determinacja.

Wyobraź sobie, że postanowiłeś codziennie rano biegać. Budzik dzwoni, gdy na zewnątrz jest jeszcze ciemno i zimno. Trudno w takich warunkach o inspirujące wyobrażenia, które nakażą ci wstać. Motywacja także nagle przestaje działać, ponieważ musisz najpierw wzbudzić motywację do motywowania. Tylko determinacja, mimo nieprzyjaznych okoliczności, będzie w stanie założyć ci buty na nogi, czapkę na głowę i rozkaże wybiec z domu.

Dla determinacji nie liczą się bowiem uczucia, które towarzyszą twojemu działaniu. Nie ma znaczenia zmęczenie czy niepogoda. Jeśli wystarczająco dobrze się zdeterminowałeś, gdy widzisz cel, to żadne niewygody nie będą w stanie cię złamać.

Jak utrzymać właściwą determinację?

Przede wszystkim musimy sobie dokładnie i analitycznie opracować wszystkie kroki, jakie trzeba przejść, by dojść do celu. Ważne więc będzie właściwe i racjonalne przygotowanie planu działania. Dlatego konieczne jest podzielenie naszych zadań na mniejsze, łatwe do realizacji.

Niech każdy dzień zakończy się ich osiągnięciem i niejako ich odkreśleniem, a wówczas łatwiej nam będzie utrzymać motywację do dalszego działania i determinację, która czuwa nas całością. Musisz motywować się nawet małymi sukcesami, bo inaczej zupełnie stracisz ochotę i serce do podejmowania kolejnych kroków.

Człowiek musi przecież widzieć efekty swoich działań, ponieważ te drobne sukcesy dokładają cegiełki do twojej determinacji. A więc jak? Masz cel i jesteś zdeterminowany, by go osiągnąć?

O autorze

Napisz komentarz