Jak zarabiać na zdjęciach stockowych?

Jak zarabiać na zdjęciach stockowych?

Zarabianie na zdjęciach stockowych niektórym wydaje się być szaleństwem oraz niebanalną fantazją. Wielu fotografów, którzy nigdy tego nie próbowali, uważają że w ten sposób można tylko i wyłącznie dorobić, a na pewno nie da się z tego utrzymać na co dzień. Istnieje jednak duża rzesza tych, którzy potrafią dobrze żyć sprzedając fotki do banków zdjęć, a dodatkowo mogą realizować swoje pasje i spełniać się w zawodzie fotografa.

Skąd zainteresowanie zdjęciami stockowymi?

W ostatnich latach w Internecie zaczęło obowiązywać prawo chroniące twórców, zarówno zdjęć, jak i wszelkich innych dzieł, także tekstów. Nie można już bezkarnie pobrać obrazu czyjegoś autorstwa i opublikować go na własnej stronie internetowej, jako nasze dzieło. Grożą za to poważnego konsekwencje karne, co dało początek zupełnie nowej platformy dysponującej zdjęciami, jakie można pobierać za niewielką opłatą. Niektóre z nich są darmowe, a inne dostępne w formie wykupionego abonamentu.

Sceptycy od dawna straszą, że zarobkowanie na zdjęciach stockowych nie ma już przed sobą żadnej przyszłości, jednak wydaje się, że jest wręcz odwrotnie. Nasze życie i praca przenoszą się do przestrzeni internetowej i zapotrzebowanie na obraz staje się coraz większe.

Jak sprzedawać swoje zdjęcia?

Sposób zarabiania na stokach jest banalnie prosty. Teoretycznie wystarczy wykonać dobre zdjęcie i sprzedać je do któregoś z wielu banków zdjęć dostępnych w Internecie. Decydując się na sprzedaż, musimy zapoznać się z wszelkimi warunkami, które właściciele tych platform oferują fotografom. Zwykle znajdują się one w stopce np.sprzedaj zdjęciazostań dostawcądla fotografówitp. Tutaj należy przeanalizować, jaka jest opłata członkowska, która zwykle nie obowiązuje w dużych serwisach. Najważniejsza jest jednak minimalnie wypłacana suma i cena, którą zaoferują nam za dane zdjęcie. 

Bez wątpienia istotne będą także nasze zdolności i umiejętności oraz wymagania sprzętowe. Wiele szanujących się serwisów ustaliło pewne zasady dotyczące przyjmowania zdjęć. Muszą się charakteryzować wysoką jakością oraz odpowiednimi parametrami technicznymi. Fotografia stockowa bywa wymagająca.

Fotografia stockowa

Zwykle, zdjęcia darmowe lub stokowe wykorzystywane są później przez blogerów, właścicieli stron internetowych. Są umieszczane pod artykułami itp. Dlatego też warto zastanowić się, jakich zdjęć poszukują klienci takich serwisów. Wówczas możemy dostarczyć im konkretny produkt, który może ich zainteresować. Im bardziej naturalne zdjęcie odpowiadające zapotrzebowaniu, tym możemy liczyć na wyższą opłatę. Warto znaleźć własną niszę i wykonywać zdjęcia, których jest najmniej w tego typu bankach zdjęć. Jeżeli zaczniemy specjalizować się w tematyce, to nasze fotki będą lepszej jakości, bardziej oryginalne.

Nie wierzmy w powszechnie opinie, że nie da się zarobić na takich zdjęciach. Wprost przeciwnie, są ludzie, którzy potrafią się z tego utrzymać i nie traktują tego jako dodatkowy dochód, ale główne źródło zarobkowania. Przede wszystkim jest to bowiem dochód pasywny. Zdjęcia zarabiają wielokrotnie, co odbywa się już poza naszym udziałem. Sprzedajemy je kilka razy, w nieskończoność. Warto? Na pewno tak!