Jak zacząć oszczędzać?

Jak zacząć oszczędzać?

Oszczędzanie wydaje się być stosunkowo trudne, ponieważ na każdym kroku raczej spotykamy się z sugestiami wydawania pieniędzy. Często mówi się nam, że lepiej nie przechowywać ich w skarpecie, ponieważ nie przynosi to żadnego zysku. Jak więc zacząć oszczędzać?

1. Programy bankowe

Osobom, które nigdy nie lubiły gromadzić pieniędzy i przechowywać je na czarną godzinę, poleca się zacząć od najprostszych rozwiązań, jakimi są programowy bankowe. W ten sposób oszczędzimy raczej tylko drobne kwoty, jednak pozwala to choćby zmienić świadomość dotyczącą wydawania i oszczędzania. Niemal każde banki udostępniają dziś rozmaite subkonta oraz darmowe programy, jak mSaver w mBanku, Smart Saver w Ing czy Autoszczędzanie w Pko BP. Wszystko dzieje się bez naszego udziału, ponieważ drobne kwoty odkładają się samoczynnie zgodnie z ustalonym przez nas wcześniej progiem. Jeśli na przykład wydamy 100 zł na zakupy, to 10 zł z tej kwoty zostanie przelane na konto oszczędnościowe. Można więc tak uzbierać na dowolny cel, jak wakacje czy niezbędne dobra. Ma to pewne psychologiczne oddziaływanie, ponieważ nie przelewamy od razu większych kwot, ale jakieś drobniaki, z których później urośnie spora sumka.

2. Lokaty bankowe

Ta opcja raczej nie przyniesie nam większych zysków, ale pozwoli na bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Na pewno lepiej jest ulokować zgromadzone środki finansowe na bankowej lokacie, aniżeli trzymać je w skarpecie w domu, ponieważ są one narażone na większe ryzyko utraty. Ktoś może na przykład włamać się do naszego domu, a wówczas gotówka zniknie bez śladu. Lokata bankowa daje także gwarancję zachowania środków w sytuacji, gdy nasze internetowe konto padnie łupem cyberzłodzieja. Minusem tego rozwiązania jest niski zwrot z inwestycji, ale także brak możliwości wypłaty pieniędzy w dowolnej chwili. Wówczas bowiem utracimy procent zysku, na który przecież tak liczymy. Lokata jest więc wyborem dla osób, które raczej nie lubią ryzykować inwestowania, ale także mają skłonności do wydawania wszelkich środków, jakie znajdują się w portfelu czy na koncie. Taka opcja będzie potrafiła ich powstrzymać przed szybkim sprzeniewierzaniem pieniędzy.

3. Fundusze inwestycyjne

Kiedy już zaczniemy nieco lepiej radzić sobie z oszczędzaniem pewnych, choćby minimalnych kwot, to wówczas należałoby także pomyśleć o inwestowaniu. Jest to dość ryzykowne dla początkujących, aczkolwiek warto powoli wdrażać się w temat angażując najpierw bardzo małe kwoty, których ewentualna utrata nie zrujnowałaby naszego budżetu, a miałaby wymiar edukacyjny. Na temat funduszy inwestycyjnych na pewno będę jeszcze niejednokrotnie pisał, a na tym etapie warto wspomnieć choćby o ich różnorodności. Na rynku dostępne są zarówno bony skarbowe, lokaty, depozyty, akcje, jak i wszelkie instrumenty finansowe. Często wystarczy już 50 zł, aby zainwestować w dany fundusz. W małym skrócie polega to na zbieraniu pieniędzy z innymi inwestorami. Całym tym zgromadzonym budżetem zarządza jedna osoba, która decyduje w jaki projekt warto się zaangażować. Na pewno wrócę jeszcze do tego istotnego zagadnienia bardziej szczegółowo. O autorze

Komentarze (3)

Napisz komentarz