Jak przetrwać kolejny lockdown ? 5 bezcennych lekcji, jakie daje nam pandemia

Jak przetrwać kolejny lockdown ? 5 bezcennych lekcji, jakie daje nam pandemia

Umiejętność poszukiwania w trudnych sytuacjach jakichś lekcji czy choćby plusów, okazuje się być dziś bardzo cenna. Pandemia oraz lockdowny paradoksalnie dają okazję do samodoskonalenia wewnętrznego. To właściwie czas, który otrzymujemy od losu w prezencie, za free. Oczywiście, mowa tu tylko o niektórych, ponieważ wiele osób wciąż pracuje zdalnie. Jednakże też i ci mają szansę na zupełnie inne zorganizowanie sobie czasu.

1. Samodoskonalenie psychiczne – relaks i medytacja

Psycholodzy szacują, że w czasie pandemii choćby 30% społeczeństwa doświadczyło mniejszego lub większego załamania psychicznego. Było to spowodowane obawą o utratę pracy, ścisłą izolacją społeczną, do jakiej generalnie nie przywykliśmy czy strachem o naszych bliskich, ze względu na ryzyko zachorowania. Nie zapominajmy więc o wspaniałym leku, jaki mamy zawsze przy sobie, gdziekolwiek jesteśmy. To medytacja. Sposobów na medytację i relaksację jest całe mnóstwo. Zwykle nie mieliśmy na to czasu, więc zróbmy to teraz.

2. Zdobywanie umiejętności

Cyfryzacja naszego życia sprawia, że wcale nie jesteśmy odcięci od możliwości pobierania kształcenia czy nauki nowych rzeczy. Wręcz przeciwnie, mamy je na wyciągnięcie ręki, ale w innej formie. Niech to więc będzie czas na zrealizowanie internetowych kursów czy po prostu naukę języka obcego z książek lub z pomocą metod elektronicznych. Koniecznie przeznaczmy na to pewien ściśle określony czas w ciągu dnia i trzymajmy się wyznaczonego celu.

3. Dieta i oczyszczenie

Zakupy, nawet te spożywcze, stały się nagle mniej dostępne i bardziej utrudnione. Można więc świadomie zmniejszyć ich częstotliwość. Oczywiście, że ciągłe przebywanie w domu zwiększa ochotę na jedzenie, ale z drugiej strony nie spalamy już tak wiele energii, jak dotychczas, więc możemy sobie też pozwolić na głodówkę lub dietę oczyszczającą. Pozostając w domu nie ma ryzyka, że będziemy przez to trudniej funkcjonować.

4. Czytanie, czytanie, czytanie!

Z pewnością nigdy wcześniej nie mieliśmy tak doskonałej okazji do pochłaniania książek, jak w czasie pandemii i lockdownów. To moment, kiedy możemy bez poczucia winy spędzać nieograniczony czas na czytaniu. Nigdzie nas przecież nie ciągnie. Z reguły jesteśmy wypoczęci i wyspani, a do tego przestaliśmy podróżować. Dopiero teraz możemy przeczytać wszystkie pozycje książkowe, jakie odkładaliśmy na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ta przyszłość właśnie nadeszła.

5. Zmiana nawyków i przyzwyczajeń – bliskość

Pandemia i lockdowny dają nam szansę na zmianę złych nawyków. Izolacja przecież przeorganizowuje cały nasz dzień i funkcjonowanie. Być może wreszcie jest czas na wspólne śniadania z bliskimi, rozmowę, a nawet zabawę. Z pewnością mamy szansę poznać siebie bliżej, zagrać w gry planszowe i porozmawiać o wspólnych zainteresowaniach. Możemy przewartościować swoje życie. Przekonać się, jaką formę ma przyjąć nasza egzystencja.

O autorze

Napisz komentarz