Jak oszczędzać na emeryturę?

Jak oszczędzać na emeryturę?

Sytuacja emerytalna w Polsce już od bardzo wielu lat wygląda dość niepokojąco. Powody są zaś jak zwykle oczywiste, czyli brak pieniędzy, zbyt niska demografia, wzrastająca długość życia ludzi. To wszystko sprawia, że raczej nie można dziś liczyć na emeryturę od państwa, ponieważ to świadczenie będzie dość niskie. Jak więc samodzielnie wziąć sprawy w swoje ręce?

Odkładanie gotówki

Zapewnienie sobie godnej emerytury, która sprosta naszym oczekiwaniom na starość, jest zamierzeniem osiągalnym tylko wtedy, gdy sami zaczniemy o tym myśleć i to już od najmłodszych lat. Trzeba więc zakasać rękawy, zacząć pracować i gromadzić pewien procent z zarobków na koncie oszczędnościowym z zastrzeżeniem, że te pieniądze wypłacimy dopiero po 60 roku życia. Niektórzy jednak twierdzą, że nie warto tak po prostu odkładać gotówki do skarpety, ponieważ pieniądz traci na wartości. Wielu ludzi decyduje się inwestować, ale to trzeba umieć. Najpewniejsza rada to dywersyfikacja.

Kiedy zacząć odkładać?

Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej! Najlepiej zacząć już w wieku 22 lat, ponieważ wówczas będziemy odkładać mniejsze sumy. Dwudziestolatek będzie gromadzić tylko 200 zł miesięcznie, jeśli ma zamiar uzyskać kiedyś prywatną emeryturę w wysokości 200 000 zł. Trzydziestolatek musi zaangażować środki o niemal podwójnej kwocie, a jeśli ktoś obudzi się dopiero w wieku 50 lat, to będzie zmuszony przelewać na swoje konto emerytalne aż 1000 zł. Różnica je tu więc bardzo duża, dlatego konieczne jest pochylenie się na tą trudną sprawą w okresie młodości, aczkolwiek emerytura dla dwudziestolatka jest tak odległa, że niemal nieistniejąca.

IKE oraz IKZE

IKE oraz IKZE to indywidualne i prywatne programy emerytalne. Mają one formę kont oszczędnościowych, a wpłacanie pieniędzy odbywa się samodzielnie. Mamy z tego rozwiązania pewne korzyści, ponieważ IKE zapewnia nam ulgę emerytalną, co oznacza, że wybierając pieniądze po 60 roku życia nie zapłacimy 19% podatku od zysku. Po 30 latach oszczędzania mogą to być naprawdę spore kwoty, dlatego na pewno jest to ciekawa propozycja. W przypadku IKZE zaś, co roku podczas rozliczania z Urzędem Skarbowym otrzymujemy zwrot części podatku dochodowego. Suma ta nie może przekroczyć 1557 zł.

Inwestowanie

Istnieje cała masa możliwości inwestowania na emeryturę. Może to być zakup nieruchomości i pobieranie sporego zwrotu z inwestycji poprzez wynajem. Trzeba jednak już na początku dysponować dużą gotówką, aby móc ją dalej mnożyć. Innym rozwiązaniem będzie zakup obligacji czy akcji papierów wartościowych stabilnych, a dodatkowo dywidendowych spółek. Można także zainwestować w złoto lub inne kruszce, które wydają się być najpewniejszym obecnie kapitałem, jaki rzadko kiedy traci na wartości. Są też bardziej ryzykowne posunięcia, jak choćby kryptowaluta, która może zapewnić duże zyski, ale nie jest też wolna od sporych strat.

Jedno jest pewne, dywersyfikacja naszych pieniędzy, a więc rozproszenie działań na różne pola inwestycyjnej aktywności, będzie najrozsądniejszym posunięciem.