Jak dbać o swoje interesy w czasach kryzysu?

Jak dbać o swoje interesy w czasach kryzysu?

Kryzys wywołany sztucznie? Perspektywy wojennych konfliktów na świecie? Spowolnienie największych gospodarek i perspektywy recesji w Europie? Z takimi hasłami się dziś nieustannie spotykamy w mediach, dlatego wydaje się, że powinniśmy się powoli przygotować na najgorszy scenariusz. Nie traćmy optymizmu, aczkolwiek miejmy świadomość, co należałoby zrobić, aby zadbać o własny majątek.

1. Masz czas, inwestuj w siebie

Inwestowanie w siebie, a więc szkolenia, kursy, które poszerzają nasze umiejętności, a także poszukiwanie takich perspektyw zatrudnienia, jakie nawet w czasach kryzysu dałyby nam zarobkowanie – to pierwszy z elementów, który trzeba mieć na uwadze. Usługi premium podczas zagrożenia finansowego nie będą się już tak dobrze sprzedawały. Potrzebne będzie tylko to, co konieczne, dlatego konsumpcyjne dobra i ich sprzedaż zejdzie na drugi plan. Pomyśl, jak wiele ludzi może wówczas stracić pracę? Mając dobry i ponadczasowy zawód, nie będziesz się martwić o ciągłe źródło utrzymania.

2. Nie zaciągaj więcej kredytów konsumenckich

Nie tylko nie sięgaj po kolejne dobra materialne zakupowane, jak do tej pory, na kredyt, ale także staraj się rzetelnie regulować bieżące zobowiązania. W sytuacji najgorszego scenariusza, czyli ewentualnej utraty pracy w związku z kryzysem ekonomicznym, kredyty wciąż będziesz musiał spłacać, a brak gotówki może tylko napędzić spiralę zadłużenia.

3. Poszukaj stabilnego zatrudnienia

Wydaje się, że wciąż trwa boom na samozatrudnienie. Każdy chciał być wolny i niezależny, a nade wszystko pracować tylko na siebie. W stabilnej sytuacji ekonomicznej to bardzo intratna opcja, ale podczas kryzysu mogą się pojawić problemy ze znalezieniem klientów, gdyż cała gospodarka zwolni. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie na etacie, na umowę o pracę, ponieważ dużo trudniej jest utracić stanowisko. 

4. Kupuj mocne waluty

Złotówka z chwili na chwilę może stracić wartość, dlatego posiadanie mocnej waluty innego kraju, jest pewnym zabezpieczeniem. Trzeba śledzić wykresy i sprawdzać, co warto aktualnie kupić. Od pewnego czasu umacnia się dolar oraz funt brytyjski, podczas gdy na znaczeniu traci euro. 

4. Inwestuj w kruszce

Historia niejednokrotnie przekonuje nas, że podczas światowych konfliktów najbardziej luksusowym i niezbędnym do przetrwania były kruszce. Kiedyś głównie złoto. Obecnie jest ono stosunkowo drogie i trudno sobie na nie pozwolić. Dlatego może dobrze jest rozważyć zakup czystego srebra, gdyż wciąż wydaje się być mocno niedoszacowane, a także łatwo jest je dzielić w razie konieczności sprzedaży.

5. Nie kupuj biżuterii 

Ostatnim inwestycyjnym pomysłem na czas kryzysu jest zakup biżuterii jubilerskiej. Jeśli zależy nam na kruszcu, to największą wartość będzie miał w swej czystej formie. Sprzedawane jest w postaci sztabek, płytek czy monet. Warto też nabywać łatwe do dzielenia CombiBary, czyli popularnie zwane złote czekoladki. Raczej nie decydujmy się na zakup biżuterii, ponieważ znaczna jej wartość to praca jubilera, projektanta itp. 

O autorze

Napisz komentarz