Instalacja fotowoltaiczna – oszczędność i duży zysk

Instalacja fotowoltaiczna – oszczędność i duży zysk

Słońce! Cudowna, zdecydowanie zbyt mało doceniana gwiazda. Dzięki bliskości do Ziemi jesteśmy jej wdzięczni za przyjemne ciepło, które nas ogrzewa, opala, rozjaśnia nam świat, ale także daje darmową energię. Czy aby rzeczywiście potrafimy to dostrzec, docenić i spieniężyć? Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem, które wykorzystuje tę darmową energię słońca.

Gdzie montować panele fotowoltaiczne?

Zwykle instaluje się je na dachu, ze względu na lepsze ich nasłonecznienie. Ponadto zabierają bardzo dużo miejsca, a na dachu nikomu nie będą przeszkadzać. Idealna pozycja paneli to ich skierowanie na południe i pochylenie 30-40° do poziomu. Warto trzymać się tego wyznacznika, ponieważ większe odchylenie będzie oznaczać mniejszą ilość energii. Panele ustawione na północ w ogóle nie przynoszą zamierzonego rezultatu.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Załóżmy, że interesuje nas instalacja paneli o mocy szczytowej 5kWp dostarczającej 4200 kWh energii elektrycznej. Koszt całkowity paneli, akcesoriów montażowych, a także przyłączania to 24-26 tys. zł. Łatwo wyliczyć, że oszczędzamy 2520 zł rocznie (przy stawce 0,6 zł za 1 kWh energii). Zwrot kosztów nastąpi więc już po 10 latach, a po tym czasie ceny energii mogą naprawdę drastycznie wzrosnąć. Są to jednak wyliczenia, które nie uwzględniają wsparcia rządowego. Korzystając z programu „Mój prąd” otrzymujemy 5 tys. zł, czyli powyższa instalacja kosztuje nas wówczas 20 tys. zł. Dodajmy do tego jeszcze ulgę termomodernizacyjną wynoszącą 18%, a zyskujemy dodatkowe 3,6 tys. zł. Realny wydatek obniża się do 16,4 tys. zł (dane na rok 2019), a instalacja zwraca się przez 7,5 roku. Niektórzy zarzucają panelom, że po latach stają się mniej wydajne, ale producenci gwarantują, że po 12 latach ich moc utrzymuje się na poziomie 90%, a po 25 latach na poziomie 80%. Jest to więc wyjątkowo intratna inwestycja tym bardziej, że obniżki prądu w przyszłości są raczej nierealnymi marzeniami.

Panele fotowoltaiczne – inwestycja

Montaż instalacji fotowoltaicznej to nie tylko oszczędność energii, a w konsekwencji niższe rachunki za prąd. To także inwestycja w nieruchomość, której wartość znacznie wzrasta. Niektórzy analitycy przewidują, że w 2030 roku ceny prądu mogą wzrosnąć o 100%. Domy z panelami będą wówczas droższe i chętniej kupowane. Warto mieć też na uwadze, że same ogniwa fotowoltaiczne tanieją przy zmieniającej się na plus technologii ich produkcji i nieustannie rosnących cenach prądu. Już bez obliczeń widać, że to się naprawdę opłaca!

Muszę się przyznać, że sam także zdecydowałem się na instalację paneli fotowoltaicznych o mocy 2,8 kWp na swoim dachu. Chętne doradzę, jak obliczyć stopę zwrotu z takiej instalacji, a nawet wykonam audyt energetyczny. Mam w tym zakresie jeszcze dodatkową propozycję dla wszystkich, którzy zechcą skorzystać i kupią ode mnie instalację, ale po więcej informacji zapraszam do kontaktu.