Inspiracja – czy to ona jest gwarancją sukcesu?

Inspiracja – czy to ona jest gwarancją sukcesu?

Tak często używamy słów: inspiracja, motywacja, zainspirowałem się, zmotywowałem się do działania. Czy jednak potrafimy je od siebie odróżniać? Co one w rzeczywistości oznaczają i czy stanowią dla nas wyłącznie martwe, słownikowe pojęcia, czy może powinny być nacechowane mocą, energią i gnać nas do działania?

Co oznacza słowo inspiracja?

Inspiracja, zgodnie ze słownikiem języka polskiego, to wpływ wywierany na kogoś, ale też natchnienie, moc twórcza. Będąc artystą, do namalowania obrazu możesz być więc zainspirowany przepięknym pejzażem. Najpierw sycisz tym wzrok, czujesz wewnętrzny przypływ i zaczynasz działać – malujesz. Moc inspiracji potrafi być naprawdę ogromna i widzimy ją wokół siebie.

Przykładem inspirujących wyczynów są naukowcy, którzy obserwując otaczającą nas naturę, tworzyli wyjątkowe odkrycia. To oczy owadów pomogły rozbudować diody Led. Nie wspominając już o dronach, które same wyglądają jak skrzydlate owady z odwłokami, w których są np. kamery. Inspiracja pcha ten świat do przodu. Dokładnie tak samo powinno być z nami, indywidualnymi jednostkami, które zainspirowane, zmieniają swoje życie na lepsze. Warto jednak pamiętać, że inspiracja bywa także negatywna.

Czym się inspirować?

Pozytywnych przykładów z pewnością nie brakuje. Ludzie ambitni, dążący do zmiany, którzy ukochali ciągły rozwój, szukają inspiracji w książkach, w mediach, spotkaniach z innymi ludźmi, w autorytetach. Inspirujące potrafią być książki o rozwoju. Na rynku jest ich cała masa i trudno polecić tu jakąś pozycję, ponieważ w każdej z nich znajdzie się z pewnością choćby jedno zdanie nasycone pozytywnym przekazem.

Ostatnio bardzo popularne są podcasty. Te potrafią nie tylko pozytywnie zainspirować, ale dodatkowo także ułatwić życie. Można ich słuchać jadąc samochodem, przygotowując obiad, a nawet trenując, dlatego mają ogromne znaczenie dla ludzi, którzy rzeczywiście szukają inspiracji. Nie zapominajmy także o inspiracji wyjątkowymi postaciami. Zachwyt autorytetem, człowiekiem, który osiągnął sukces, dzięki własnym marzeniom, a następnie wcielaniem ich w życie ciężką, codzienną pracą – to jedna ze szczególnych inspiracji. Jest bowiem prawdziwa, a nie tylko abstrakcyjna. Widzimy tę postać i zmiany, jakich dokonał. Jest człowiekiem –jak my, dlatego właśnie korzystając z jego przykładu możemy zrobić dokładnie to samo, osiągać sukces.

Inspiracja jest nietrwała

Największym problemem, a wręcz zasadzką inspiracji, jest jej nietrwałość, ulotność. Najczęściej inspiracja trwa zaledwie chwilę, bardzo krótki moment. Zachwycamy się czymś, nagle czujemy związane z tym emocje, upajamy się ich przypływem i mocą. To właśnie wtedy jest moment, który należy chwycić i zacząć działać. Wtedy pojawia się coś znacznie ważniejszego, niż motywacja czy inspiracja. Królową jest bowiem determinacja, bo to ona jest odpowiedzialna za Twój rzeczywisty sukces, ale o tym może następnym razem…