Ile kosztuje posiadanie pupila?

Ile kosztuje posiadanie pupila?

Posiadanie domowego zwierzaka łączy się dziś z niemałymi kosztami. Odpowiedzialni właściciele pupili chcą dla nich jak najlepiej, gwarantując im pełną opiekę medyczną, godne warunki do życia oraz wysokiej jakości karmę. Bezwzględnie tak właśnie powinna być dziś postrzegana troska nad zwierzętami, dlatego trzeba dobrze przemyśleć czy aby mnie na to stać?

Polacy wolą koty czy psy?

Ilość kotów i psów w naszych domach jest raczej wyrównana, dlatego nie dziwi już nas podział ludzi na „psiarzy: i „kociarzy”. Niektórzy tłumaczą chęć posiadania zwierzęcia faktem, że stajemy się coraz bardziej samotni. Szczególnie w wieku średnim i na emeryturze, kiedy dzieci opuszczają dom rodzinny. Badania mówią, że nieco częściej decydujemy się wówczas na kota, ponieważ wymaga mniej opieki. Nie trzeba wychodzić z nim na spacery, kontrolować i zapewniać nieustannych zabaw. Koty chodzą własnymi drogami i to one ustalają jak często i kiedy potrzebują naszego towarzystwa. Łatwo adaptują się do warunków, nawet jeśli przyjdzie im spędzić całe życie w niewielkim mieszkaniu kilkupiętrowego bloku. Psy zaś wymagają zdecydowanie więcej ruchu, są aktywniejsze, muszą co najmniej kilka razy wyjść w ciągu dnia z domu, co oznacza konieczność roztaczania nad nimi bardziej zaawansowanej opieki. 

Za ile zjadają domowe zwierzęta?

Zgodnie ze statystkami, Polacy posiadają 21 milionów zwierząt. Koszt ich karmy wyniesie więc 2,5 mld złotych. Na kocią karmę wydajemy też nieco więcej pieniędzy, czyli 197,12 zł, podczas gdy na psią 183,04 zł. Być może jest to związane z pewną różnicą w sposobie karmienia tych zwierząt, ponieważ psy nawykowo odżywiamy również resztkami np. z obiadu. W tym rankingu prowadzą jednak Norwedzy, którzy nie oszczędzają na swoich domowych zwierząt, aczkolwiek karma jest w ich kraju proporcjonalnie droższa. Przeciętny pies zje tam psich przysmaków za 1827,76 zł, a kot za 801, 24 zł. Nie oznacza to jednak, że Norwedzy częściej decydują się na posiadanie psa, a tylko to, że karma dla kotów jest dużo tańsza. Polska wciąż jest w kategorii tych państw, w których wydatki na jedzenie dla pupili są najniższe. Niżej plasują się jeszcze Rumunia i Ukraina, choć to właśnie w Rumunii jest największa ilość domowych zwierząt. 

Dodatkowe wydatki

Koszt utrzymania zwierząt domowych to nie tylko karma, ale także akcesoria w postaci np. smyczy, zabawek, legowiska czy kuwety. Dla porównania, częściej kupujemy żwirek dla kota, aniżeli książki. Ciekawostką jest, że wydatki, jakie ponosimy na żwirek dla kota są takie same, jak na wydarzenia kulturalne, czyli bilety do teatru lub kina. Dużą część naszego budżetu przeznaczamy także na opiekę zdrowotną, nawet jeśli jest ona tylko rutynowa, a wizyty mają postać kontrolnego szczepienia. Kliniki weterynaryjne potrafią się cenić, dlatego właściciele psów i kotów zostawiają tam kilkaset złotych rocznie. Specjalistyczne leczenie w razie choroby potrafi zaś pochłonąć tysiące złotych i nie każdy z nas decyduje się ponieść taki koszt. 

Źródło grafiki:EuromonitorInternational