Gdzie kupić i sprzedać złoto?

Gdzie kupić i sprzedać złoto?

Jak kupić złoto, żeby nie stracić? Gdzie kupić złoto? Dokąd się udać, by sprzedać złoto? To pytania, które nurtują dziś niejednego inwestora, ale także amatorów chcących zachować swoje oszczędności i uchronić je przed inflacją.

Bezmyślne kupowanie złota, kiedy akurat jest na nie największy popyt, a cena szybuje w kosmos, nie jest oczywiście najrozsądniejszym rozwiązaniem. Być może garść podstawowych informacji w tym temacie okaże się być pomocna.

Czy złoto przyda się podczas wojny?

Pewnie tak, ale czy wiemy to na pewno? Złoto warto jest posiadać w postaci monet bulionowych i to najlepiej konkretnych emisji, jak choćby Krugerrand czy Filharmonicy Wiedeńscy lub po prostu sztabek złota. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tzw. czekoladek ze złota, które łatwo jest odłamać w razie potrzeby i sprzedawać po trochu.

Mówimy tu jednak o ulokowaniu środków o minimalnej wartości 100 tys zł. Jeśli jednak ktoś dysponuje 2 tys to także i dla niego znajdzie się opcja. Może przecież zakupić 1 lub 2 gramy złota. Na dzień dzisiejszy 5g sztabka złota z certyfikatem autentyczności kosztuje 1280 zł.

Dywersyfikacja portfela

Nie poleca się oczywiście lokować wszystkich swoich pieniędzy w sztabki złota. O ile historia pokazuje, że na złocie się raczej nie traci, o tyle nigdy niczego nie można być pewnym. Może nagle zostanie wyparte przez walutę cyfrową? Kto zainwestował w czasie pandemii w Bitcoina, ten zarobił znacznie więcej, niż na złocie.

Warren Buffet otwarcie mówi, że nie jest miłośnikiem złota, ponieważ samo w sobie nie pracuje, tylko leży i można je wyłącznie polerować. Poza tym, gdzie je przechowywać? Miejmy też na uwadze, że od 1980 roku do 1998 złoto nieustannie spadało. Nie sprzyja mu bowiem szybko obniżająca się inflacja, wzrost wartości dolara amerykańskiego czy wysokie realne stopy procentowe. Biorąc to wszystko pod uwagę, należy dywersyfikować swój portfel z założeniem, że 10-15 % środków to będzie właśnie złoto w postaci fizycznej.

Gdzie kupić złoto?

Ryzykanci kupują złoto na portalach aukcyjnych, u prywatnych sprzedawców w Internecie, ponieważ wtedy jest taniej. Czy jednak mniej ryzykownie? Raczej nie. Jeśli chodzi o mnie, to kupuję w mennicach. Jakie to ma być złoto? Niestety, nie te pochodzące z Mennicy polskiej, ponieważ ono nie za bardzo liczy się na świecie. Poleca się sztabki złota Valcambi czy Heraeus. Przed zakupem warto sprawdzić to na stronie.

Gdzie sprzedać złoto, żeby nie stracić?

Co zaś do sprzedaży złota, to można próbować je wystawiać na portalach aukcyjnych u jubilerów, kolekcjonerów, ale również w mennicach. Oczywiście, nie ma pośpiechu, dajmy sobie na to czas, aby miało szansę wzrosnąć na swej wartości.

Ile złota produkuje się na świecie?

Na świecie produkuje się zaledwie 3000 ton złota rocznie. Nie jest to dużo. Dla porównania, w ciągu jednej godziny produkuje się więcej stali, niż pozyskano złota w całej historii ludzkości. Z takim tempem produkcji złota rocznie, jego zapasy zdołają się podwoić dopiero po 64 latach. A na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Zgodnie z szacunkami, złoto, jakie znajduje się teraz na powierzchni ziemi waży 193400 ton. Zdecydowana większość tego surowca użytkowana jest zaś na potrzeby produkcji biżuteryjnej.