Dlaczego ludzie nie mają pieniędzy?

Dlaczego ludzie nie mają pieniędzy?

Każdy z nas chciałby mieć dużo pieniędzy, aby móc nimi gospodarować w dowolny sposób i nabyć wszystko, co jest nam potrzebne i o czym marzymy. Jednak zdecydowana większość społeczeństwa, doprowadza do zupełnie odwrotnej sytuacji i co miesiąc ledwo wiąże koniec z końce i z utęsknieniem oczekuje kolejnej wypłaty. Dlaczego tak się dzieje i ludzie nie mają pieniędzy?

Powody, dla których ludzie nie mają pieniędzy

Przede wszystkim, wiele osób nie potrafi odpowiednio gospodarować swoim budżetem. Nie panują oni nad swoim majątkiem i wykorzystują go bezmyślnie, bez żadnych planów. Często zdarza się, że otrzymają wypłatę i korzystają z niej zachłannie, aż się ona skończy. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, warto przemyśleć swoje wydatki. W pierwszej kolejności dobrze jest wypisać na kartce wszystkie wydatki, które są absolutnie konieczne, czyli rachunki, które trzeba popłacić, ewentualnie raty np. kredytu, czy studiów. Pozostałą część przychodów, trzeba mądrze rozgospodarować, pamiętając o zakupie jedzenia. W żadnym wypadku nie powinno się wydawać więcej pieniędzy niż jest na koncie, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo można wpaść w niekończącą się spiralę długów.

Kolejnym ważnym powodem tego, że ludzie nie mają pieniędzy, jest nieumiejętne robienie zakupów, o czym trochę wspomniano już wyżej. Wiele osób idzie na zakupy, bez żadnej listy czy spisy, który mógłby pomóc zapanować nad wydatkami. Wydaje im się, że wszystko co jest na półkach w markecie czy osiedlowym sklepiku, będzie im potrzebne i w ten sposób, bez umiaru wydają pieniądze na niepotrzebne rzeczy. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy na zakupy idziemy z kartką, na której spisane są wszystkie niezbędne produkty. Trzymając się listy, można mięć większą kontrolę nad wydatkami.

Niektórzy twierdzą, że nie mają pieniędzy, ponieważ ich dochody są po prostu bardzo niskie i ledwo starcza im na podstawowe potrzeby. Być może tak jest, jednak zawsze istnieją możliwości, dzięki którym dochód może być większy. Przede wszystkim, warto zapytać o możliwość dostania podwyżki. Jeżeli wykonuje się pracę, która jest naprawdę bardzo słabo płatna, można rozejrzeć się za innym zajęciem. Na rynku, jest naprawdę wiele możliwości, które pozwalają zarobić przyzwoite pieniądze nawet ludziom bez specjalnego wykształcenia. Można też zdecydować się na dodatkową pracę np. przez Internet. Warto się uczyć, brać udział w różnych kursach i systematycznie podnosić swoje kwalifikacje. 

Ostatnim powodem braku pieniędzy, który warto poruszyć, jest nieumiejętne oszczędzanie. Systematyczne odkładanie określonych sum pieniędzy pozwala uzyskać pewną stabilizację finansową. Warto też, szukać oszczędności w codziennych wydatkach. Zwykle można nabyć te same produkty lub zrealizować te same usługi dużo taniej. Świadomość finansowa jest bardzo ważna, jednak nie można jej osiągnąć bez ciągłej nauki i rozwijaniu się. Pomocne może się okazać skorzystanie z bezpłatnej porady radcy finansowego, który posiada niezbędną wiedzę z tego zakresu.

O autorze

Napisz komentarz