Czy zagraża nam ogromny deficyt wody pitnej?

Czy zagraża nam ogromny deficyt wody pitnej?


Współczesny człowiek myśli, że wszystkiego ma dziś pod dostatkiem. Zasoby Ziemi są jednak wyczerpalne, dlatego już czas, abyśmy z szacunkiem odnosili się do Matki Natury oszczędzając to, co nam daje. Jak się więc okazuje, określenie „oszczędność” wcale nie musi dotyczyć wyłącznie środków finansowych, ale także innych materialnych, bądź niematerialnych składników, jak choćby energia. W tym artykule zajmiemy się jednak wodą, o której tak ostatnio głośno.

Ile mamy wody na świecie?

Owszem, większa część naszego globu to woda. Można to zobaczyć głowym okiem, spoglądając na mapę świata, a jednak w najbliższym czasie możemy się spodziewać jej deficytu. Zaledwie 0,01% światowych zasobów wody to woda pitna. Woda słodka to tylko 2,5 %, a cała reszta, czyli 97,5% to woda słona, która w sposób bezpośredni nie służy człowiekowi.

Zgodnie z szacunkami WWF „Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia, a 2,6 miliarda ludzi żyje w złych warunkach sanitarnych. Cierpią głównie mieszkańcy Afryki i Azji. Co roku ponad milion dzieci umiera na biegunkę i inne choroby wywołane spożyciem skażonej wody lub brakiem dostępu do sanitariatów. Każdego dnia miliony kobiet i dzieci poświęcają godziny na wędrówkę po wodę, która często jest bardzo złej jakości, jednak nie mają wyboru”1.

Ty także o tym decydujesz

Jeśli wydaje Ci się, że Ciebie to nie dotyczy, to jesteś w wielkim błędzie. Fakt, że zgrzewka najtańszej wody mineralnej kosztuje 4 zł i mamy jej pod dostatkiem wcale nie oznacza, że nie musimy jej oszczędzać. Wyobraźmy sobie, że do produkcji zaledwie 1 kg wołowiny zużywa się 15 tysięcy litrów wody, a 1 kg drobiu pochłania 4000 l. Wypicie filiżanki kawy to zużycie 140 l wody, a herbaty zaledwie 30 l. Te statystyki są przerażające, dlatego warto uświadomić sobie, że mamy realny wpływ na gospodarkę wody poprzez mądre dokonywanie wyborów i ograniczenie naszej konsumpcji. Pamiętajmy, że największe ilości wody zużywa się podczas produkcji i przetwarzania mięsa, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować wyłącznie jeden posiłek mięsny w ciągu tygodnia. Dzięki temu na pewno też będziemy zdrowsi.

Ile wody zużywamy?

Europejczycy zużywają bardzo duże ilości wody, lecz i tak mniej, niż nasi sąsiedzi zza oceanu. Szacuje się, że przeciętny Polak kojarzony jest ze 190 l wody, którą wykorzystuje w ciągu dnia, podczas gdy Amerykanin podwaja tę wartość do 500 litrów. Dla porównania, Afrykanin zużywa tylko 47 l dziennie, ponieważ maksymalnie tylko tyle ma do dyspozycji. Nie wspominając już o najbiedniejszych mieszkańcach świata, gdyż ich zużycie równa się jednemu pociągnięciu spłuczki – ok 5-10 litrów.

Przyszłość wody pitnej

W niedalekiej przyszłości ponad pół miliarda ludzi na świecie może nie mieć co pić. Wszystko za sprawą globalnego ocieplenia, spowodowanego wzmożoną emisją gazów cieplarnianych. Temperatura na Ziemi ma się podnieść o 1-2 stopnie Celsjusza, a to będzie oznaczać suszę na wielu obszarach. Nie mamy więc wyboru, musimy zacząć myśleć o naszej planecie już teraz.

Źródło: https://sos.wwf.pl/problemy?id=9

1https://sos.wwf.pl/problemy?id=9