Czy warto inwestować w srebro – surowce?

Czy warto inwestować w srebro – surowce?

Inwestowanie w surowce wydaje się być łakomym kąskiem, jednak należy przestrzegać przed zbytnim entuzjazmem, ponieważ to naprawdę bardzo ryzykowne zagranie. Surowce, takie jak ropa, złoto, srebro czy platyna potrafią się zachować dość nieobliczalnie w sytuacjach dużej zmienności gospodarczej na świecie. W czasach kryzysu szybują w górę, jednak wystarczy chwilowa poprawa nastrojów, aby natychmiast spadły. Czy wciąż opłaca się w to inwestować?

Inwestowanie na giełdach

Tego rodzaju kroki zawsze obarczone są ogromnym ryzykiem. Nigdy przecież nie wiadomo jak zachowa się w danej chwili rynek. Obecnie srebro i złoto charakteryzują się tendencją wzrostową spowodowaną dość niepewną sytuacją na świecie, jak choćby trwającą wojną handlową między USA i Chinami. Trudno jednak powiedzieć, kiedy nastąpi bessa, która zwykle nie oszczędza inwestorów. Ponownie warto się więc odwołać do idei złotego środka, jaką jest bardzo ostrożne inwestowanie na giełdzie. Nie tylko należy mieć wiedzę, w którym momencie zakupić dany instrument, aby była to cena najatrakcyjniejsza, ale również trzeba ograniczać swój apetyt starając się nie grać ze zbyt wysoką dźwignią. Jeśli zaczniemy tracić, to mniej, choć dotyczy to także zysków. Pamiętajmy też o dywersyfikacji swojego kapitału, aby jednak nie decydować się na inwestowanie wyłącznie w jeden instrument wiążąc z nim całe swoje nadzieje. Dobrze też mieć z tyłu głowy informację, że srebro jest wciąż dość niedocenianym metalem, który jest wyraźnie niedoszacowany w przeciwieństwie do złota, dlatego ma spory potencjał.

Sztabki, srebrne płytki i monety

Chcąc inwestować w surowce, warto jest kupować je w formie fizycznej. To będzie szczególnie ważne w czasach kryzysu czy ewentualnych konfliktów wojennych na świecie. Oczywiście odpada nabywanie srebrnej biżuterii lub wszelkich wyrobów jubilerskich. Nie inwestujmy też w monety kolekcjonerskie wydawane przez mennicę. Ich wartość jest w rzeczywistości dużo niższa, niż cena zakupu. Jedynie słusznym rozwiązaniem wydaje się być zakup płytek lub sztabek srebra, a nawet popularnych monet inwestycyjnych. Niestety, biorąc pod uwagę fizyczną postać srebra, to wciąż bardziej opłaca się kupić złotą sztabkę (jeśli dysponujemy taką sumą pieniędzy), ponieważ ze względu na jego wartość będzie zajmować mniej miejsca. Sztabka złota warta 150 tysięcy złotych zmieści się nam w dłoni, podczas gdy tyle samo warta sztabka srebra liczyłaby kilkadziesiąt kilogramów. Pamietajmy też, że w Polsce zakup srebra i złota opatrzony jest stawką VAT, co czyni go wręcz nieopłacalnym. 

Kupować czy nie?

Srebro jest metalem wykorzystywanym w przemyśle, np. elektronicznym czy fotograficznym. Nie są to duże ilości, ale mniejszy popyt oznacza też słabszą dostępność tego surowca. Srebro używane w przemyśle ginie i to bezpowrotnie, ponieważ elektronika ląduje w górach śmieci, gdzie w wyniku recyklingu odzyskuje się niewielkie ilości tego szlachetnego metalu. 

Podsumowując, być może warto zabezpieczyć się w pewne ilości kruszcu, jednak lokowanie w nim całego swojego majątku, może być swoistym szaleństwem lub ryzykiem godnym szaleńców.