Czy Ty też możesz być jak Steve Jobs?

Czy Ty też możesz być jak Steve Jobs?

Steve Jobs – wizjoner, perfekcjonista, współzałożyciel jednej z najbardziej znanych firm technologicznych na świecie, opatrzonej logiem nadgryzionego jabłka – Apple oraz twórca pomyślności studia filmowego Pixar. Co może łączyć Ciebie z tym człowiekiem wielkiego biznesu? To motywacja, wizjonerstwo i dążenie do perfekcji! „Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają” – mawiał Jobs.

Początek jego historii

Pierwszy komputer Apple powstał w garażu. Został on zaprojektowany przez Steve`a Jobsa oraz Steve`a Wozniaka, z którym współpracował. Kolejno wypuszczali oni nowe modele komputera, wprowadzając do oferty również inne nowatorskie sprzęty, jak iPod, PowerBook (pierwszy laptop), a w 2006 roku zaprezentowali pierwszy mobilny komputer MacBook, który wciąż jest flagowym urządzeniem nie tracącym rzeszy zwolenników. Stanowi swoistą legendę i produkt wyróżniający się na tle wszystkich dostępnych na rynku. Co ważne, produkty Apple są rozpoznawane na całym świecie, ze względu na swoją unikalność, design, efektywność działania, prostotę użytkowania. Krytycy zarzucają im jednak wygórowaną cenę w porównaniu do wyposażenia, aczkolwiek są to produkty mające trafić do konkretnych klientów, którzy docenią ich wartość. Nie bez przyczyny Jobs zapraszał do zespołu osoby, które znają się nie tylko na technologii, ale także mają wiedzę z historii sztuki, literatury, a nawet antropologii. Uważał, że komputer też być kombinacją wszystkich dziedzin, które uczynią go wyjątkowym produktem.

Czego dziś uczyć się od Steve`a Jobsa?

Ten mocny człowiek nigdy się nie poddawał. Był skupiony na swym celu i dążył do niego z całych sił, nawet gdy stracił stanowisko w stworzonej przez siebie firmie. Nie zrezygnował z wystąpień, kiedy zdiagnozowano u niego raka trzustki. To właśnie wtedy skupiał się na formułowaniu motywacyjny przesłań o tym, że mamy ograniczoną ilość czasu i nie wolno go marnować, a właśnie starać się wykorzystywać każdy moment życia.  “Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go żyjąc życiem kogoś innego. (…) miej odwagę, aby iść za głosem serca i intuicji. Tylko dzięki temu staniesz się tym, kim naprawdę chcesz. Wszystko inne jest nieważne”.

Pieniądze nie były główną motywacją działania Steve`a Jobsa, ale raczej pasja do tego co robił i chęć stworzenia najlepszego produktu, który miał być niedościgniony. Twórca Apple był perfekcjonistą bardzo wiele wymagającym od siebie, ale także od innych. Ta cecha czasem czyniła go trudnym we współpracy, ale być może to ona przyczyniła się do tak wielkiego sukcesu. Steve Jobs był znany ze swego pracoholizmu, pozostawał w firmie o 7 do 21 szukających prototypowych rozwiązań w dziedzinie technologii komputerowej. Był przekonany, że to właśnie determinacja i praca bez wytchnienia stanowią źródło każdego sukcesu. Nie można mu jeszcze odmówić pasji i ogromnej miłości do tego, czym się w swoim życiu zajmował. Czy Ty też tak potrafisz?