Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Na rynku wciąż brakuje 2 milionów mieszkań. Zgodnie z szacunkami, na 1 milion Polaków powinno przypadać 440 lokali, a obecnie jest ich 370. Polacy wciąż chętnie decydują się na kredyt hipoteczny, kupując dzięki temu mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Wysokość odsetek od kredytu hipotecznego

Zaciągając kredyt hipoteczny w wysokości 300 tys. zł na okres spłaty 30 lat przy wpłacie 10% kapitału własnego, spłacamy przez ten czas ponad 460 tys. zł. Same odsetki to niemal 150 tys. zł. Dlatego właśnie warto przemyśleć czy dobrym rozwiązaniem okaże się być nadpłata kredytu i czy w ogóle będzie to możliwe w danym banku.

Szybsza spłata to tańszy kredyt

Bez wątpienia, uiszczanie co miesiąc np. dwukrotnej raty kredytu to sposób na szybsze pozbycie się zobowiązania wobec banku. Dodatkowo kredyt będzie nas kosztował znacznie mniej, bo przecież odsetki płacimy od wysokości salda.

Wcześniejsza spłata kredytu

Większość banków nie pozwala na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, jak jest w przypadku kredytów gotówkowych. Hipoteka daje tylko możliwość nadpłaty rat, ale w ten sposób okres spłaty kredytu nie będzie się zmniejszał. Będzie on taki sam, jednak z każdą nadpłatą i z biegiem czasu będziemy po prostu spłacać niższe raty, niż zakładał to harmonogram.

Koszt nadpłaty kredytu

W niektórych bankach nadpłata kredytu może być związana z koniecznością uiszczenia prowizji. Dobrą wiadomością jest to, że po roku 2017 zmieniły się zasady i prowizja może dotyczyć jedynie pierwszych 3 lat od rozpoczęcia kredytowania i musi wynosić maksymalnie 3% spłacanej kwoty. To i tak się więc opłaca.

Nadpłata rat a stopy procentowe

Przy niskich stopach procentowych, jakie mają miejsce obecnie, a więc w czasie pandemii, nie ma żadnych wątpliwości, że opłaca się nadpłacać raty kredytu. Odsetki są bowiem dużo niższe, a przecież w końcu pójdą w górę. Banki będą sobie musiały odbić czas, kiedy zarabiają na kredytach znacznie mniej. Odsetki staną się więc wyższe, a Ty będziesz już kilka rat do przodu.

Kiedy zacząć nadpłacać kredyt hipoteczny?

Czasem warto jest poczekać pierwsze trzy lata od podpisania umowy kredytowej, jeśli bank pobiera prowizję od nadpłaty rat. Realnie musielibyśmy płacić więcej, a to może się zwyczajnie nie opłacać. Nie decydujmy się także na ten zabieg za wszelką cenę. Nie ma bowiem sensu, aby wszystkie pieniądze kierować w kredyt żyjąc minimalistycznie, nie korzystając z podróży czy chwilowych przyjemności. Nigdy nie wiemy co czeka nas w przyszłości, a taka chęć szybkiej spłaty kapitału może się także odbić na naszym zdrowiu psychicznym. To nigdy nie jest tego warte.

Ile można zaoszczędzić nadpłacając kredyt?

Zamierzając regularnie, a więc co miesiąc, nadpłacać taką samą kwotę raty, jesteśmy w stanie zaoszczędzić ogromne sumy pieniędzy. Wartość odsetek może być wówczas niższa nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Warto o tym pomyśleć, ponieważ zwykle, gdy decydujemy się na kredyt, mamy dobrą pracę i zarobki. Można to wykorzystać, zanim taka sytuacja ulegnie pogorszeniu w przyszłości.