Czy inwestowanie w złoto ma sens?

Czy inwestowanie w złoto ma sens?

Każdy wie, że złoto to niezwykle cenny kruszec. Posiadanie, chociażby kilku uncji, może być dobrym pomysłem na rozpoczęcie oszczędzania w sposób mniej konwencjonalny niż standardowe lokaty, akcje i obligacje. Co więcej, dzięki złotu można nie tylko zacząć oszczędzać, ale też i zarabiać spore pieniądze. Niestety, nie jest to takie proste.

Czy inwestowanie w złoto ma jeszcze sens?

Nie tak dawno padł kolejny rekord. Cena jednej uncji złota przekroczyła 1400 dolarów. Analizując ostatnie kilka lat na rynku, można zauważyć, że właśnie została przełamana pewna stagnacja, która trwała od dawna, zrażając tysiące inwestorów. Znawcy wypowiadają się, że jeśli chcemy zainwestować w ten kruszec, to możemy mieć ostatnią szansę na to, by zrobić to tanio. Złoto drożeje zawsze wtedy, gdy na świecie rośnie ryzyko wybuchu dużego konfliktu zbrojnego, a także, gdy spada zaufanie do dolara. O ile ta druga kwestia nie jest na razie tak istotna dla wahań cen złota, tak konflikty zbrojne są coraz bardziej prawdopodobne, co widać po ostatnich działaniach na Bliskim Wschodzie. 

Inwestycja w złoto może się opłacać, ale tylko wtedy, gdy myślimy o niej w kategorii długoterminowej. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na szybkim wzbogaceniu się. Inwestycja w złoto opłaca się przede wszystkim wtedy, gdy rynki są stabilne, a sam kruszec jest tani. Obecnie nie można tego niestety powiedzieć. Warto także wziąć pod uwagę to, że nie każda forma złota jest godna polecenia. Najlepiej inwestować w złoto, które trafi do nas w formie fizycznej, a nie pod postacią czeku lub zapisu w systemie bankowym.

Złoto inwestycyjne

Złoto inwestycyjne występuje pod postacią monet lub sztabek. Złoto inwestycyjne nie posiada wartości kolekcjonerskiej (z wyłączeniem niektórych monet). O wartości złota decyduje przede wszystkim zawartość kruszcu w danym produkcie. 

Najprostszą i najbardziej popularną formą inwestycji w złoto jest zakup fizycznych złotych sztabek. Można je zakupić w wielu kształtach i rozmiarach, a także wagach. Najlżejsze sztabki mogą mieć 1 gram, podczas gdy te cięższe nawet 1 kilogram. Mowa tu o sztabkach przeznaczonych do zakupu przez osoby prywatne. Na rynku pojawiają się także i cięższe sztaby, ale są one najczęściej wykorzystywane w rozliczeniach pomiędzy państwami i bankami. Najbardziej popularna waga złotej sztabki to 1 uncja, czyli 31,1 grama. 

Inwestycją w złoto jest także zakup monet bulionowych. Wybija się je w celach inwestycyjnych. Większość tych monet nie posiada swojej wartości nominalnej, znanej nam z codziennego życia, a zamiast to wybija się na nich zawartość kruszcu. 

Zarówno monety, jak i sztabki produkowane są w nielimitowanych ilościach, zależnie od popytu na daną formę inwestycji.

Inwestycja w złoto w 2020

Ciężko jednoznacznie określić, czy inwestycja w złoto na początku roku okaże się dobrym rozwiązaniem. Nastroje na rynkach nie są zbyt optymistyczne, dlatego nikt wprost nie poleca teraz zakupu złota. Warto jednak pamiętać, że kruszce rzadko kiedy tracą na wartości, więc złoto może być dobrym sposobem na ulokowanie swoich pieniędzy. 

O autorze

Napisz komentarz