Aromaterapia – magia czy racjonalne leczenie?

Aromaterapia – magia czy racjonalne leczenie?

Wiele osób ma dość sceptyczny stosunek do aromaterapii. Nie chcą wierzyć w moc olejków eterycznych, uważają to za manipulację czy wyłącznie sugestywne działanie naszego umysłu. Jak jest więc w rzeczywistości?

Trochę historii

Aromaterapia ma swój początek w erze sumeryjskiej, a więc 300 tysięcy lat temu. Nie jest to zatem wymysł naszych czasów i sposób na zarabianie pieniędzy przez domorosłych znachorów. Ten mit należy wykluczyć, ponieważ leczenie zapachem należy do medycyny naturalnej i rzeczywiście rozwija się ze znacznymi sukcesami. Jak zwykle, sekret tkwi w naturalnych roślinach, a więc nie ma tu nic z czarnoksięstwa, a tylko podstawowa odwieczna prawda, że tylko to, co naturalne jest zdrowe i ma lecznicze właściwości.

Na czym to polega?

Leczenie zapachem, jak sama nazwa wskazuje, to nic innego, jak wdychanie olejków eterycznych, a więc koncentratu pochodzącego z roślin. Wiele z nich ma przecież działanie bakteriobójcze. Doskonale znamy i ufamy lekom ziołowym, to dlaczego nie zacząć ich przyjmować w formie zapachowej, aniżeli wchłaniać je tylko i wyłącznie z udziałem układu pokarmowego? Określone części konkretnych gatunków roślin mają działanie bakteriobójcze, antywirusowe, odkażające i przeciwzapalne. Sekret tkwi w tym, jakie to rośliny, jak je pozyskiwać i którym olejkom eterycznym dostępnym na rynku można faktycznie zaufać. Jasnym jest, że nie wszystkim, a wyłącznie tym, które są w pełni naturalne i nie mają w sobie żadnych chemicznych domieszek.

Działanie na psychikę

Olejki eteryczne mają bardzo szerokie zastosowanie i faktycznie leczą lub choćby znacznie wspomagają leczenie wielu schorzeń. Poprawiają krążenie, pobudzają nasz układ odpornościowy, łagodzą bóle stawów, głowy. Często stosowane są przy przeziębieniach i leczeniu chorób wirusowych, ponieważ doskonale łagodzą napady kaszlu czy eliminują katar. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem wchłaniania zapachów, a więc omijamy delikatny układ pokarmowy, dzięki czemu olejki eteryczne są dla nas w pełni bezpieczne. Co ważne, olejki eteryczne mają znaczenie także w neutralizowaniu stresu, łagodzeniu napięcia, a nawet chorób psychicznych. Odprężają i relaksują, odbierają nam złe samopoczucie, uspokajają.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne, które nie zawierają toksycznych dodatków, można stosować zastępczo dla tradycyjnych leków dostępnych na receptę. Trzeba się odwoływać tylko do wysokiej jakości olejków pozyskiwanych z upraw fair trade, starannie dobranych i w 100% naturalnych. Uwierz mi, są takie dostępne nawet na rynku polskim i naprawdę warto po nie sięgnąć. Można je wówczas przyjmować w formie inhalacji, kompresów albo wdychać z kominków aromatycznych. Zapach roznosi się wówczas w danym pomieszczeniu i przez cały czas go wdychamy. Warto wykonać sobie wzajemnie masaż, mieszając dany olejek eteryczny z oliwą. Jak się okazuje, jest cała masa możliwości, to dlaczego nie potrafimy sięgnąć po coś z natury, co znane jest światu od tysięcy lat?