7 sposobów jak oszczędzać na paliwie?

7 sposobów jak oszczędzać na paliwie?

Cena benzyny od lat drożeje. Każdy użytkownik auta wie, jak wiele środków umyka z jego portfela podczas tankowania. Zgodnie z wyliczeniami przeciętny posiadacz pojazdu wydaje od 300 zł do 500 zł miesięcznie na benzynę. Nie trzeba też być na bieżąco z polityką czy ekonomią, aby wiedzieć, że 50% litra benzyny to podatki, a reszta to realny koszt paliwa. Gdyby więc państwo zechciało skutecznie obniżyć te należności względem obywateli, wszyscy by zaoszczędzili. Ostatecznie są to tylko marzenia, dlatego może lepiej zastanowić się, jak rzeczywiście oszczędzić na paliwie, zamiast liczyć na cuda.

1. Przewiduj sytuację na drodze

Nie naciskaj pedału gazu, gdy nie ma do tego odpowiednich warunków na drodze, ponieważ rozpędzanie silnika do wysokich obrotów, a następnie gwałtowne hamowanie i ponowne ruszanie z impetem, to najprostszy sposób na zwiększenie częstotliwości wizyt na stacji benzynowej.

2. Jeździj wolniej

Lubimy jeździć szybko, ale często jest to droższe przeżycie. Na drogach wojewódzkich czy lokalnych nie ma sensu, ani nawet warunków na szarżowanie, więc lepiej trzymać się jednej prędkości, czyli 80-90 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych warto korzystać z tempomatu, ponieważ tam hamujemy rzadziej. Jednostajna prędkość jest gwarancją oszczędności.

3. Regularnie sprawdzaj ciśnienie opon

Im niższe ciśnienie w oponach, tym wyższe spalanie. Niech nas nie zaskoczą większe rachunki na stacjach paliw podczas zimy, kiedy to warunki atmosferyczne wymagają użycia opon z grubszym bieżnikiem. Fachowcy ustalili, że zarówno nieprawidłowe ciśnienie opon, jak i tzw. „zimówki” zwiększają zużycie paliwa nawet o 10%.

4. Im większy bagaż, tym wyższe spalanie

Każde dodatkowe 100 kg bagażu podwyższa nam spalanie paliwa o ok. 0,7 l/100 km. Warto przejrzeć swój bagażnik i pozbyć się nadmiaru sprzętów, jakie przysparzają kilogramów. Nierzadko wozimy coś, czego nie używamy na co dzień, jak choćby olej czy inne płyny eksploatacyjne, sprzęt grający, bagaże itp.

5. Więcej gadżetów, więcej za paliwo

Włączanie klimatyzacji podczas jazdy może zwiększyć spalanie nawet o 2l/100 km. Podobnie rzecz się ma z dodatkowymi gadżetami, jakich zadaniem jest poprawić nasz komfort, czyli np. podgrzewane fotele. Nawet jazda na światłach bywa nieco kosztowniejsza, choć jest w Polsce wymogiem.

6. Wyłączaj silnik

Podczas postoju w długim korku lub przed szlabanem kolejowym, a nade wszystko w oczekiwaniu na kogoś, należy wyłączać silnik. Jeśli jednak nie przewidujemy długiego przystanku, to lepiej wręcz tego nie robić, ponieważ ponowny rozruch silnika będzie kosztowniejszy. Tutaj z pomocą przychodzą samochody z automatycznym system start/stop, które same dostosują się do warunków i sterują naszym silnikiem, aby jego użytkowanie było ekonomiczniejsze.

7. Sprawdzaj ceny

Korzystaj z promocji i programów punktowych, jakie oferują stacje benzynowe. Gdy dużo jeździsz,na pewno oszczędzisz. Ponadto lepiej tankować na trasach, z wyłączeniem autostrad, bo tamtejsze ceny będą niższe, aniżeli w dużych miastach. 

O autorze

Napisz komentarz