7 porad jak oszczędzić na prezentach?

7 porad jak oszczędzić na prezentach?

Statystyki mówią, że w okresie przedświątecznym potrafimy być bardzo hojni. Lubimy bawić się w Mikołaja i obdarowywać bliskich, a nawet dalszych przyjaciół. Podobno na prezent dla jednej osoby wydajemy od 400 do 500 zł. Ponad 84% Polaków deklaruje zakup podarków, bez względu na status majątkowy i zarobki. Dając się ponieść magicznej atmosferze nie oszczędzamy, a można zrobić to dużo taniej. Jak?

1. Kupuj na wyprzedażach i w czasie promocji

To podstawowa i pierwsza zasada. Najlepiej kupować prezenty pod koniec listopada, podczas Black Friday lub Cyber Monday, a nawet jeszcze wcześniej. Niektórzy są zwolennikami szukania podarków przez cały rok. Najgorszym czasem do kupowania jest oczywiście grudzień. Im bliżej świąt, tym wszystko droższe, czego często podczas szału zakupów zdajemy się nawet nie zauważać. Zyskują na tym sprzedawcy.

2. Ogranicz liczbę prezentów

Jeśli masz dużą rodzinę, to możesz rzeczywiście zbankrutować, nawet gdy ustalisz małe kwoty na prezenty. Jednym z rozwiązań jest zorganizowanie losowania. Każdy kupuje symboliczny upominek dla wylosowanej osoby. Ustalenie kwoty wydatku pozwoli uniknąć rozczarowania niewspółmiernej ceny do jakości. Niektórzy zaś stawiają wyłącznie na zakupy dla bliskich lub tylko dla dzieci. 

3. Nie kupuj w sklepach

Robienie zakupów przez internet to znaczna oszczędność. Sprawdziłem, że ta sama rzecz w sklepie intranetowym może kosztować nawet o połowę mniej! Trzeba jednak pomyśleć o tym już za wczasu, aby zakupy zdążyły do nas przybyć. W tym czasie poczta i kurierzy mają naprawdę pełne ręce roboty i trzeba się liczyć z opóźnieniami.

4. Korzystaj z darmowej dostawy

Bywa, że nie kupujemy w internecie ze względu na koszty przesyłki. Obecnie jednak można znaleźć liczne promocje dotyczące darmowych dostaw. Istnieją programy partnerskie, które to umożliwiają, jak choćby popularne Allegro Smart. To wygodne, szybkie i do tego gwarantuje również darmowy zwrot towaru, jeśli coś nie będzie nam odpowiadać. 

5. Ustal kwotę wydatków

Jak zwykle, nie polecam nikomu kupować prezentów bez wcześniejszego oszacowania ile chcecie na ten cel wydać. Będąc już w sklepie łatwo dać się ponieść zakupowemu szaleństwo. Tylko odporni będą potrafili powiedzieć „nie”, jeśli napotkają na potencjalną „okazję”.

6. Rób praktyczne prezenty

Każdy chciałby otrzymać prezent swoich marzeń. To wcale nie takie trudne trafić w czyjeś gusta. Wystarczy wcześniej podpatrzyć, czego brakuje Twoim najbliższym. Zaobserwuj jakie mają potrzeby, podpytaj o ich pragnienia. W ostateczności po prostu o tym z nimi porozmawiaj. Innym sposobem jest obdarowywanie tym, czego na pewno sami by sobie nie kupili, ze względu na konieczność zaspokajania innych wydatków. Są to na przykład termoaktywne ubrania czy oryginalne gadżety. Sami zwykle nie spełniamy takich zachcianek, mając szereg ważniejszych potrzeb.

7. Nie wydawaj na opakowanie

Na koniec, pamiętaj, że koszty opakowań na prezenty także nie są małe. Można się pokusić o samodzielne zdobienie upominków, które najpierw zawiniemy w szary papier. W sklepach także znajdziemy tanie ryzy prezentowego papieru, jeśli rozejrzymy się za tym wcześniej, zanim wszystko nam już wykupią. Kategorycznie nie korzystajmy z usługi pakowania, ponieważ to potrafi pochłonąć co najmniej 30% wartości samego upominku, a nierzadko i więcej.