6 wskazówek jak osiągnąć spokój w nowym roku

6 wskazówek jak osiągnąć spokój w nowym roku

Spokój potrafi być bardzo inspirujący, a przede wszystkim jest niedocenianą formą szczęśliwości. Aby móc go osiągnąć, trzeba nad sobą trochę popracować. Oto kilka wskazówek zaczerpniętych z nauk buddyjskich mnichów. 

1. Nie przywiązuj się do swojej przeszłości

Miewamy tendencję do analizowania swojej przeszłości, co nierzadko przeszkadza nam patrzeć w przyszłość. Potrafimy latami rozgrzebywać dawne rany i wspominać nieprzyjemne chwile. Niech początek nowego roku będzie czasem na odcięcie się od tego, co kiedyś. Przypomnij sobie tylko te momenty, które były piękne i radosne, zacznij je w sobie pielęgnować.

2. Zmniejsz oczekiwania

Jeden z buddyjskich mnichów powtarza, że to nasze oczekiwania są przyczyną braku szczęścia w życiu tym bardziej, jeśli są zbyt wygórowane. Spróbuj inaczej, po prostu bierz to, co niesie los, bez oczekiwania od życia tego, czego nigdy Ci nie da. Planuj i marz, ale nie oczekuj, że coś Ci się należy, że będzie dokładnie tak, jak tego chcesz. Brak oczekiwań to sposób na brak cierpienia i szczęście na co dzień.

3. Doceniaj to, co masz

Jak często cieszysz się z tego, co już posiadasz? Bywa, że nie doceniamy dobrobytu, w jakim żyjemy, pokoju czy miłości, którą się otaczamy. Codzienność nie musi być wiecznym narzekaniem na pracę, poranne wstawanie, rutynę. Łatwo można to zamienić na wdzięczność, bo spokój to największe szczęście. Jeśli w naszym życiu nie ma wielu tąpnięć i trzęsień ziemi, to już śmiało można powiedzieć, że jest dobrze i być radosnym oraz wdzięcznym.

4. Bądź uważny

W codziennej wędrówce zauważaj szczegóły, z których można czerpać energię. Uważnie spoglądaj na świat, przypatruj się ludziom. Nie obawiaj się przed obdarowywaniem ich komplementami choćby za to tylko, że są. Doceniaj detale, z których składają się nasze dni. To szczegóły budują życie. Nie wzbraniaj się przed czerpaniem radości z chwili, w której siedzisz z książką na fotelu, kiedy przytulasz kogoś bliskiego. To nie jest nam dane raz na zawsze i takie dobre momenty także będą mieć swój kres, dlatego uważnie się im przyglądaj, doceniaj, ciesz się nimi, dopóki są tu i teraz.

5. Zmień perspektywę

Naucz się zmieniać perspektywę starając się znajdywać dobre strony każdej sytuacji, która pozornie mogłaby być tylko porażką. Nawet jeśli dostaniesz mandat za przekroczenie prędkości, bierz z tego naukę. Może powinieneś być za to wdzięczny, ponieważ to powstrzymało Cię od tragedii potrącenia pieszego? Bądź świadomy, że pewne rzeczy nie dzieją się bez przyczyny, że może stoi za tym coś więcej, np. spóźniając się na pociąg unikasz czegoś, co mogło Cię tam spotkać. Utrata pracy często bywa początkiem bujnej kariery na innym stanowisku, zdrada w związku jest przyczynkiem do nowej miłości. We wszystkim można znaleźć dobre strony.

6. Nic nie trwa wiecznie

Jedna z buddyjskich opowieści mówi, że należy mieć dystans zarówno do szczęścia, jak i porażek, jakie miewamy w życiu. To wszystko mija, zarówno radość, jak i smutek. Nic nie będzie trwać wiecznie, ponieważ życie ma dla nas wachlarz różnych emocji. Wiedząc o tym, nie przywiązujemy się do chwili obecnej i nie przeżywamy tak intensywnie tragedii, jakie się nam przydarzają.