500+ inwestycją w przyszłość dziecka

500+ inwestycją w przyszłość dziecka

Rządowe pieniądze z programu 500+ znacznie pomagają wielu rodzinom utrzymać dobry standard życia. Warto jednak pomyśleć o tym, by były także zabezpieczeniem na przyszłość dziecka, zwłaszcza jeśli sytuacja materialna rodziny na to pozwala. Dobrze zainwestowane środki po kilkunastu latach będą stanowiły solidny fundament pod wejście w dorosły świat.

(Nie) łatwa decyzja

Ważne jest, by odkładać systematycznie. Jeśli nasz rodzinny budżet na to nie pozwala, nie musimy decydować się od razu na odkładanie całej kwoty. W przypadku posiadania jednego dziecka możemy zdecydować, że będzie to na przykład 200-300 zl.  takim wypadku odłożona po latach kwota będzie oczywiście mniejsza, lecz nadal znacząca. Kolejną istotną kwestią jest to, by wybrać dobry produkt oszczędnościowy. Dla naszej higieny psychicznej ważne będzie, jeśli decyzję podejmiemy tylko raz i nie będziemy jej zmieniać w przyszłości. Wtedy oszczędzanie będzie odbywać się niejako automatycznie, a my ze spokojem patrzeć będziemy mogli w przyszłość naszej pociechy. Do tego potrzebna jest jednak przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu finansów, ponieważ rzeczy, w które możemy zainwestować jest wiele, ale wybór tej właściwej może być nie lada wyzwaniem.

Na rynku mamy do czynienia z wszelkiej maści specjalistami od inwestycji. Niestety wielu z nich tylko podszywa się pod fachowców, licząc na szybki zysk. Dla przeciętnego Kowalskiego zorientowanie się w finansowych zawiłościach nie jest prostą sprawą, a sam wybór może być trudny nawet dla kogoś, komu nieobce jest inwestowanie kapitału,

Cel nie jest jasny

Sama idea oszczędzania na przyszłość potomka jest godna pochwały. Trzeba jednak przyznać, że większość rodziców nie ma sprecyzowanego celu co do tego, na co finalnie przeznaczone będą odłożone środki. Wśród najczęstszych motywacji wymieniane są; możliwość zakupu mieszkania, wyboru płatnych studiów bez ograniczania się co do budżetu, czy w końcu po prostu szansa na lepszy start w dorosłość.

Większość rodziców jest zgodna co do jednego; odłożone pieniądze muszą być dobrze zabezpieczone. Utrata choćby części kapitału jest dla nich nie do przyjęcia, co naturalnie wydaje się w pełni zrozumiałe. W takim wariancie należy wybierać bezpieczne produkty inwestycyjne, które umożliwią uzyskanie przyzwoitej stopy zwrotu przy jednoczesnym zabezpieczeniu środków finansowych.

Prościej znaczy lepiej?

Produktów inwestycyjnych jest wiele, a wybór nie jest łatwy. Kto nie czuje się pewnie w świecie finansów, a chciałby pomimo tego zabezpieczyć przyszłość dziecka powinien skorzystać z najprostszych rozwiązań. Takie bez wątpienia jest konto oszczędnościowe dla dziecka, które oferuje kilka banków w Polsce. Część z nich by przyciągnąć klientów oferuje wyższe oprocentowanie na samym początku, następnie obniżając je np. do 0,60% w skali roku. Z tego powodu należy dobrze zapoznać się z regulaminami takich promocji. Najlepszą metodą na rozpoczęcie oszczędzania może być więc odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym, a następnie przekazanie ich na lokatę,

O autorze

Napisz komentarz