5 życiowych zasad wielkiego inwestora

5 życiowych zasad wielkiego inwestora

Chcąc być dobrym inwestorem, należy uczyć się sztuki inwestowania od najlepszych. Tym, który zarobił w ten sposób krocie i stał się miliarderem, był z pewnością Warren Buffett. Gromadził pieniądze pomnażając je. Dziś jest już wiekowym człowiekiem, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, także życiowym. Przybliżmy zatem kilka jego złotych rad, bo nie ma nic cenniejszego, niż zdobywanie wiedzy przez podpatrywanie innych. 

1. Giełda dla cierpliwych

Legendarny inwestor nie zostawia złudzeń, że „zabawa w inwestycje giełdowe”, to bardzo ryzykowne zajęcia i aby się nim zająć, należy mieć szereg wyjątkowych cech. Nie jest to więc sposób na zarobkowanie dla wszystkich, a szczególnie dla niecierpliwych. Buffett zwykł powtarzać, że „giełda to miejsce, w którym bogactwo przechodzi od niecierpliwych do cierpliwych”. Jeśli wiec nie potrafisz czekać i dokonujesz szybkich ruchów pod wpływem emocji, to możesz być pewien, że stracisz tam fortunę.

2. Miej autorytety

Sędziwy inwestor podkreśla, że w życiu trzeba mieć swoich bohaterów, za którymi podążamy i których podziwiamy. To ludzie, którzy będą nas prowadzić. Sam wspomina: „Miałem dużo szczęścia do idoli. Ci, których miałem, nigdy mnie nie zawiedli. Byłoby to straszne doświadczenie, trudne do przełknięcia. Ludziom to się często zdarza w małżeństwie lub w biznesie. Najgorzej, jak zawiodą cię rodzice. Ze mną było na szczęście odwrotnie”.

3. Uważnie dobieraj współpracowników

Buffett uważa, że w życiu istotni są ludzie, którzy nas otaczają, szczególnie jeśli z nimi współpracujemy. Musimy zwracać uwagę na spotykanie właściwych przyjaciół. Jego rada to dobieranie ludzi, z którymi niekoniecznie będziemy się zgadzać, jednocześnie jednak nie będziemy wchodzić w spory. Trudno pracować w środowisku, które źle na nas wpływa.

4. Zadbaj o siebie

Warren Buffett bardzo dużą uwagę przykładał do inwestowania w samego siebie, a więc ciągłego zdobywania wiedzy, ale też kształtowania własnego charakteru. W pierwszej kolejności podkreśla rolę edukacji w życiu, jak i dbanie o ciało. Zdrowe prowadzenie się i umiar w każdym aspekcie życia, swoisty minimalizm, są dla niego prawdziwymi cnotami. Miliarder uważa również, że wiele zawdzięczamy najbliższym, dlatego nieustannie wspomina o ogromnej roli, jaką w jego sukcesie odegrała żona: „Przede wszystkim, najważniejsze jest poślubić właściwą osobę. Mówię serio. To ma największy wpływ na twoje życie. Zmieni to twoje nastawienie do wielu rzeczy. Jest to niezwykle ważne, kogo się poślubi”.


5. Inwestuj tylko w to, co rozumiesz

To złota i najważniejsza zasada Buffetta, który zawsze inwestował tylko w wartość. Z uporem maniaka śledził poczynania spółek i zanim zdecydował się w nie zainwestować, znał je już na wylot. Dlatego też uważał, że nie warto dywersyfikować swoich pieniędzy, ponieważ oznaczałoby to brak zaufania do własnych decyzji. Buffett twierdzi, że należy sobie ufać, a dzięki rozpoznaniu tematu, zdecydowanie ogranicza się możliwość popełnienia błędu finansowego.