5 wskazówek, jak kontrolować własny budżet

5 wskazówek, jak kontrolować własny budżet

Kiedyś słyszałem ciekawe zdanie: „Pieniądze lubią, gdy się o nich myśli”. Niektórym wyda się to trochę niepoważne, jednak jeśli o czymś myślimy, dbamy i pielęgnujemy, to równocześnie mamy to pod kontrolą. Może więc warto przedstawić wam kilka pomysłów na kontrolę domowego budżetu od podstaw. Sam także musiałem się do tego przekonać, a dziś traktuję tę kwestię nawykowo i to się opłaca

1. Start- czyli zapisuj swoje wydatki

Najlepiej zacząć od momentu wpływu wynagrodzenia na konto. Kontrolowanie wydatków przez skrupulatne notowanie wszystkich zakupów, dla wielu może nosić znamiona swoistego skąpstwa, jednak ma się stać dobrym nawykiem, który ograniczy niepotrzebne sprzeniewierzanie choćby małych sum na coś, co w rzeczywistości wcale nie jest ci potrzebne. Wykonaj tabelę wydatków samodzielnie lub skorzystaj z mojego projektu, który się sprawdził. Podziel tabelę na kilka kategorii wydatków, jak spożywcze, dom, zdrowie, kredyty, dzieci, hobby itp. Jeśli będziesz ją skrupulatnie uzupełniał przez kilka miesięcy, to sam zobaczysz, na co wydajesz najwięcej i skupisz się na oszczędnościach w tej kategorii. Pamiętaj jednak, aby być dokładnym i niczego nie pomijać, bo wówczas otrzymane wartości będą nieobiektywne. 

3. Zrezygnuj z supermarketów

Co jeszcze mógłbyś zrobić? Zrezygnuj z kupowania w supermarketach. Z jednej strony dostępne tam produkty są tańsze, ale zwykle kupujemy więcej, niż zaplanowaliśmy, dlatego to marne usprawiedliwienie. W dużych sklepach kupujemy oczami, szczególnie gdy jesteśmy głodni. Bywamy więc skłonni wydać znacznie więcej. W osiedlowym sklepiku wchodzimy tylko po to, co jest nam rzeczywiście potrzebne.

4. Nie daj się zwieść promocjom

Promocje tak naprawdę nie są dla nas, ale dla sprzedawców. To doskonały sposób na pozbycie się większej ilości towarów, co daje im zysk z obrotu, dlatego mogą obniżyć ceny poszczególnych produktów. Co gorsza, wiele promocji każe nam kupować po kilka produktów jedocześnie, np. w multipakach. Jest to dla konsumenta szczególnie niekorzystne, ponieważ zamraża swoje pieniądze. W rzeczywistości i tak nie oszczędzasz, bo kupując np. paletę jogurtów, zjesz je szybciej i więcej. Zapomnisz więc o diecie, skoro już masz tak wiele smacznych artykułów w swoim domu, które kupiłeś w promocji, aby teoretycznie były na dłużej.

5. Nigdy nie rób zakupów na głodnego

Będąc głodnym, masz ochotę na wszystko. Twoje zmysły zaczynają szaleć i podpowiadać ci, czego to byś teraz nie zjadł. Zapewniam cię, że odczuwając głód kupisz nawet trzykrotnie więcej, niż potrzebujesz, a po powrocie do domu i tak nie zjesz połowy nabytych produktów.

2. Zmiany w dokonywaniu zakupów

Zwykle wydajemy bardzo dużo pieniędzy na zakupy spożywcze usprawiedliwiając się jednocześnie, że nie można oszczędzać na jedzeniu. Oczywiście, że nie można, ale po przeanalizowaniu tabeli wydatków sprawdź, jak wiele pieniędzy wydajesz na tzw. „śmieciowe jedzenie” czy obiady na mieście. Z tego już można, a nawet należałoby zrezygnować, ponieważ to będzie dobre dla naszego zdrowia. 

O autorze

Napisz komentarz