5 inspirujących książek o samodoskonaleniu

5 inspirujących książek o samodoskonaleniu

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że najcenniejsza wiedza pochodzi z książek. Czytanie to niezwykły proces, który rozwija nasz umysł, pobudza wyobraźnię, stanowi niebanalną rozrywkę i ma całą masę zalet. To właśnie dlatego powinniśmy sięgać po inspirujące publikacje, mimo iż multimedia bombardują nas informacjami z każdej strony, czasem nawet w bardziej przystępnej formie. Czytanie to klucz do sukcesu i najłatwiejszy dostępny sposób na osobisty rozwój. Oto tytuły, które z pewnością zmienią Twoje postrzeganie rzeczywistości.

1. Napoleon Hill, Myśl i bogać się

Napoleon Hill jest jednym z najsłynniejszych guru rozwoju osobistego na świecie. Był doradcą amerykańskich prezydentów, a jego najważniejsze motto brzmi: „Co umysł ludzki potrafi wymyślić i w co uwierzy, tego potrafi także dokonać”. Książka Myśl i bogać sięjest biblią rozwoju osobistego, którą po prostu trzeba przeczytać. Stanowi doskonałą inspirację do działania, zmotywuje do osiągania wyznaczonych celów. 

2. Brian Tracy, Zjedz tę żabę

Wszyscy chyba słyszeli o Brianie Tracym, który jest wręcz wybitną postacią w dziedzinie rozwoju osobistego. Napisał wiele książek godnych uwagi, ale ta jest nieco inna, ponieważ stanowi swoisty worbook. Natychmiast każe wziąć ołówek i wypełniać rubryki, zastanawiać się nad własnym życiem, planować, zmieniać nawyki i bez zbędnej zwłoki realizować małe cele. Uczy jak każdego dnia „połykać żabę”, a więc po prostu wykonać zadanie, które nas przeraża, jakie zwykliśmy odkładać na później.

3. Dale Carnegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Carnegie jest znany z wielu doskonałych książek, poza wspomnianą, warto polecić choćbyJak przestać się martwić i zacząć żyć. Skupiłem się jednak na tej wymienionej w podpunkcie, ponieważ zwraca uwagą na to, jak wielką rolę mają nasze interakcje z ludźmi. Niejednokrotnie to właśnie sposób budowania relacji z innymi, którymi się otaczamy, mają wpływ na nasze życie, sukces i realizację własnych marzeń. Nie jesteśmy samotną wyspą, a ta publikacja pokaże nam jak współpracować z ludźmi, naśladować ich i czerpać z tych interakcji to, co dla nas najcenniejsze.

4. Anthony Robbins, Obudź w sobie olbrzyma

W tym zestawieniu wręcz nie mogło zabraknąć Robbinsa, który udowadnia, że tkwi w nas energia do działania, pokonywania lęków, osiągania życiowych sukcesów. Każdy ma w sobie olbrzyma, który w uśpieniu niczego nie dokona. Jak go obudzić? Tony Robbins przedstawia praktyczne wskazówki i wprowadza nas w tajniki samodoskonalenia.

5. Charles Duhigg, Siła nawyku

Na temat kształtowania nawyków i codziennej rutyny ludzi sukcesu powstała cała masa książek, jak choćby 7 nawyków skutecznego działaniaStephena Coveya czy Fenomen poranka– Hal Elrod. Z wszystkich można czerpać cenne wskazówki, które z pewnością pomogą likwidować złe nawyki i wprowadzać w codzienną rutynę te przyzwyczajenia, dzięki którym stajemy się bogatsi wewnętrznie, rozwijamy się i żyjemy pełnią życia. Siła złego nawyku potrafi być tak duża, że przeszkadza w byciu produktywnym, a Charles Duhigg pomoże nam ją przezwyciężyć i wyzwalać tylko dobre przyzwyczajenia.