4 wskazówki, jak kontrolować wydatki

4 wskazówki, jak kontrolować wydatki

Konsumpcjonizm – to nadmierne kupowanie dóbr materialnych podyktowane zaspakajaniem własnych pragnień, chęcią uzyskania prestiżu, wpływu, dominacji. Nie liczy się przy tym zachowanie norm społecznych czy moralnych. Tak, jest to dziś bardzo aktualna postawa wielu ludzi, którzy naprawdę dają się zwieść ideom konsumpcjonizmu i kupują, kupują kupują… Ty się temu oprzyj i sprawdź, jak NIE wydawać.

1.Wybieraj tańsze

Nie zawsze droższe oznacza lepsze, w wielu przypadkach jest po prostu takie samo. Pierwsza zasada racjonalnego wydawania pieniędzy wskazuje na nabywanie tańszych produktów. W sklepie warto jest porównać oba towary, przeczytać ich skład, pojemność, przyjrzeć się marce. Jeśli nie ma większych różnic, to zawsze wybieraj tańsze. Nie daj się zwieść często tylko pozornym, sztucznie wykreowanym prestiżem marki.

2. Nie kupuj oczami

Producenci stosują najróżniejsze psychologiczne sztuczki, które mają nas skłonić do zakupów. Okazuje się więc, że często dajemy się ponieść tzw. kupowaniu oczami. To, co estetyczne, ładniej wykonane, a przede wszystkim pięknie zapakowane – na pewno będzie droższe, bo więcej kosztowało wprowadzenie wszystkich tych istotnych dla naszych oczu trików. Jednakże w środku możemy mieć do czynienia z identyczną jakością produktów. Nie oceniaj więc książki po okładce, bo zwykle wprowadzasz się w ten sposób w błąd.

3. Nie kupuj pod wpływem chwili

Marketingowcy dużą wagę przywiązują do wszelkich trików mających nas skłonić do kupowania spontanicznego, na już, pod wpływem chwilowych emocji. Nagle otrzymujemy więc informację o nocnej wyprzedaży, która do rana się już skończy. Działamy zatem pod presją czasu i koniecznie chcemy coś kupić, bo jest taniej tylko przez kilka godzin. Zwykle jednak, odkładając zakupy na później, zaczynamy analizować czy aby na pewno podoba się nam dany produkt i czy w ogóle go potrzebujemy. Sprzedawcy doskonale wiedzą, że tak w istocie działa ten proces, dlatego niejednokrotnie umieszczają w reklamach, banerach czy w sklepach internetowych tzw. call to action, który ma nas skłonić do natychmiastowego i często nieprzemyślanego zakupu. Pamiętaj, że emocje po czasie zawsze odpadają, nie działaj więc pod ich wpływem.

4. Korzystaj z tańszych sklepów

Wielokrotnie dajemy się też ponieść prestiżowi danej marki czy sklepu. Wydaje nam się, że kupowanie produktów danego producenta podniesie naszą wartość lub sprawi, że będziemy szanowani przez innych. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele tańszych sklepów współpracuje z producentami, którzy specjalnie dla nich uruchamiają tzw. tańsze linie tych samych produktów, jakie wydają się nam być z wyższej półki, a w konsekwencji mają droższą, choć napompowaną sztucznie cenę. Parówki danej firmy o 2 zł droższe mogą być dokładnie tym samym towarem, co te tańsze. Sprawdź etykiety podobnych produktów, ich dystrybutorów, skład, a sam się o tym przekonasz, więc po co przepłacać dla pozornego, nic nieznaczącego prestiżu?


O autorze

Napisz komentarz