4 pomysły na inwestycje w 2021 roku

4 pomysły na inwestycje w 2021 roku

Czas pandemii dobitnie uświadomił nam, że nic nie jest pewne. Jednego dnia masz dobrze prosperującą firmę lub znakomitą pracę, a następnego poranka budzisz się z niczym.

Zamykanie i otwieranie zakładów fryzjerskich, sklepów, firm czy przedsiębiorstw staje się faktem i każdy jest niepewny swojego jutra. W co więc inwestować w tak trudnym czasie? Jakie inwestycje na 2021 roku warte są polecenia?

1. Złoto i srebro

Fizyczne kruszce to rzeczywiście skarb w czasach inflacji, kryzysu, i jak się okazuje, także pandemii. Warto je kupować, ponieważ oferują bardzo dużą stopę zwrotu. Wielokrotnie już o tym wspominałem i wciąż będę to podkreślał. Podobnie jak to, że trzeba kupować wyłącznie srebro i złoto FIZYCZNE, z mennicy państwowej lub innych mennic narodowych czy u zaufanych dystrybutorów.

Nie ma tu mowy o inwestowaniu w spekulacje ceny na giełdach czy produkty jubilerskie, ponieważ tam mamy akurat najmniejszą ilość rzeczywistego kruszcu i płacimy wysoką cenę po prostu za wyprodukowanie biżuterii.

2. Ziemia – grunty rolne

Jeszcze do niedawna wydawało się, że nieruchomości, mieszkania pod wynajem, to żyła złota. Dziś okazuje się, że tak nie jest. W związku z niewielką mobilnością społeczeństw spowodowaną ograniczeniami pandemicznymi, praca i nauka przeniosły się do Internetu i tak może długo pozostać.

Z tego względu jest coraz mniej studentów czy pracowników sezonowych chcących wynająć mieszkania. Nie wspominając już o lokalach usługowych, które niejednokrotnie musiały zrezygnować z wynajmu, z powodu zamknięcia działalności. Ziemia, zakup gruntów rolnych, niekoniecznie budowlanych, wciąż jednak zostaje intratną inwestycją, ale to pomysł na długie lata.

3. Kryptowaluty

Już od lat mówi się, że inwestycja w kryptowaluty to dobre rozwiązanie na zachowanie swoich oszczędności. To prawda, jednak kryptowalut nigdy nie można być pewnym. Ostatnio pokazały, że warto im ufać, ponieważ potrafią przynosić inwestorom fortuny niemal z dnia na dzień, ale gdy zaczynają się spadki, to tak samo szybko tracą na swym znaczeniu.

Mimo wszystko, kryptowaluty są godne polecenia, na pewno bardziej, niż lokaty bankowe czy trzymanie oszczędności pod poduszką. Tu jednak mała uwaga. Nie dajmy się zwieść dużym skokom najbardziej popularnych kryptowalut, jak choćby Bitcoin czy Ethereum Te już swoje zarobiły i w każdym momencie mogą runąć. Lepiej pomyśleć o kupowaniu tych najtańszych, które dopiero co pojawiają się na giełdach lub mają jeszcze szansę poważniej urosnąć.

Podczas inwestowania w krypto kierujmy się złotą zasadą. Kupmy tanio i zapomnijmy na jakiś czas, że coś mamy. Nerwowe śledzenie kursu z pewnością nie przyniesie nam żadnych korzyści.

4. Inwestycja w las

Las może nam zagwarantować bardzo duży zwrot z inwestycji, jednak jest jedno „ale”. Musimy być cierpliwi, ponieważ zyski nie pojawiają się z dnia na dzień. Na nie trzeba czekać nawet kilkadziesiąt lat, zanim drzewa urosną. Są więc pewną alternatywą zachowania oszczędności na emeryturę i na pewno stanowią bezpieczną przystań dla gotówki w trudnych czasach.