10 pomysłów, jak łatwo oszczędzać wodę?

10 pomysłów, jak łatwo oszczędzać wodę?

Można znaleźć choćby kilka powodów, dlaczego warto oszczędzać wodę. Będą to kwestie finansowe, ponieważ trzeba się liczyć z coraz wyższymi rachunkami, ale powinny nas również skłonić motywacje ekologiczne. Kto jak woli, aczkolwiek jedno jest pewne – jeśli nie zaczniemy poważniej traktować problemu deficytu wody, już za kilka lat nasza planeta będzie zagrożona brakiem wody pitnej. Czy można sobie wyobrazić gorszy scenariusz zagłady ludzkości?

1.Używaj wodę ze świadomością – zakręcaj ją

Należy zacząć od najprostszego sposobu oszczędzania wody, a mianowicie zakręcania kranu podczas wykonywania wielu codziennych czynności, jak mycie zębów, golenie. Czy wiesz, że myjąc zęby pod bieżącą wodą przyczyniasz się do utraty nawet 9 litrów wody na minutę?!

2.Szybki prysznic i brak wanny

Kąpiel w wannie to niewątpliwy relaks, jednak dobrze, jeśli potraktujemy ją jako luksus, na który możemy sobie pozwolić maksymalnie raz w tygodniu. Jedna kąpiel to nawet 100 l wody, która za chwilę uleci do ścieków, czy to jest tego warte? Ponadto, skróć czas spędzany pod prysznicem z 10 minut na 4, a wówczas zmniejszysz zużycie wody ze 180 l do 60 l.

3.Ekonomiczna spłuczka toalety

Zastanów się, ile razy wciskasz spłuczkę toalety bez większej przyczyny? Często traktujemy sedes jak śmietnik wrzucając tam zużyte waciki kosmetyczne, po czym bezmyślnie spłukujemy. Zamontuj oszczędny model spłuczki zużywający zaledwie 2 l wody, a nie 5 czy 10 l. kiedy nie musisz – nie spłukuj, a co ambitniejsi mogą nawet wykorzystywać w tym celu wodę po kąpieli.

4.Zmień krany

Najnowsze generacje kranów robią wiele dla oszczędności wody. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom możesz zużywać wodę w ilości zaledwie 1,32 litra na minutę, ciesząc się tak samo silnym strumieniem. Jeśli korzystasz ze starych urządzeń, to zamontuj perlator, który napowietrza wyciekającą wodę.

5.Kup zmywarkę

Zmywarki do naczyń zużywają nawet do 30% mniej wody, aniżeli tradycyjne mycie naczyń w zlewie pod bieżącą wodą. Konieczne jest jednak jej uruchamianie tylko jeśli jest w całości napełniona, najlepiej 1 raz dziennie lub mniej. Myjąc naczynia w zlewie nalewajmy wodę do miski lub komory i nie płuczmy naczyń pod bieżącą wodą.

6.Zbieraj deszczówkę

Podlewanie ogródka może się odbywać za pomocą wody deszczowej, która jest ponownie wykorzystywana. Istnieje cała masa sposobów, jak można ją gromadzić w beczkach, a nawet kierując wodę prosto z rynny do zbiorników. Taką wodą można nawet myć samochód.

7.Ogranicz pranie

Nie musisz codziennie uruchamiać pralki. Naucz się robić to tylko wtedy, kiedy jest pełna lub wyznaczyć jeden dzień w tygodniu na tę czynność.

8.Nie kupuj wody butelkowanej

Do wyprodukowania jednej wody 1,5 litrowej potrzebnych jest kilka litrów wody. Lepiej zainwestować w filtr do dzbanków i po prostu pić wodę z kranu.

9.Ponownie wykorzystuj pozornie zużytą wodę

Wodą po umyciu warzyw podlej kwiaty w ogrodzie, a tą po kąpieli umyj samochód. Tutaj pomysłów nie będzie końca.

10.Nie myj kostki brukowej wężem ogrodowym

Ta uwaga dotyczy także mycia tarasów, podestów, krzeseł ogrodowych, chodników itp. Pragniemy mieć sterylne otoczenie, ale czy czasem nie będziemy płacić za tę nadmierną estetykę zbyt wysokiej ceny?

O autorze

Komentarze (1)

  • karolina

    Apropo zamiany wody butelkowanej na kranową to oszczędza się nie tylko wodę ale i pieniądze 😉 Jakiś czas temu daliśmy się namowić w firmie na dystrybutor filtrujący – Waterpoint System i i już nie pijemy nic innego. Woda jest pyszna, a oszczędnośći widoczne gołym okiem. Polecam! Warto.

Napisz komentarz